KAZIMIERZ BISKUPI. Śpiewająca biblioteka

Biblioteka Publiczna gościła Edytę Zarębską – bajkopisarkę i ilustratorkę książek dla dzieci oraz jej męża Roberta Zarębskiego – muzyka i kompozytora. Na spotkanie przybyli uczniowie z klasy III d Szkoły Podstawowej.

Myślą przewodnią spotkania były marzenia i poszukanie klucza do ich realizacji. Autorka wystąpiła w baśniowym stroju motyla i rozpoczęła spotkanie opowiadając o początkach swojej twórczości oraz przygodach z dzieciństwa, które były dla niej inspiracją do pisania książek. Powiedziała, że jako mała dziewczynka marzyła, by zostać pisarką i że po latach marzenie spełniło się. Aktualnie spotkania z czytelnikami sprawiają jej ogromną radość, a każda rozmowa z dziećmi stanie się prędzej czy później częścią bajki lub opowieści.

Za debiutancką książkę „Opowieści babci Gruni” (2007 rok) otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Napisała także: „Moje ulubione dobranocki”, „Mój Pamiętnik”, „Zosia i fiołkowy kapelusz”, „Antek i stara jabłonka”. Poza tym jest współautorką „365 bajek na dobranoc”. Dzieci z Kazimierza Biskupiego bardzo lubią jej serię książek “Klub Kociaków Słodziaków”.

Pani Edyta bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi, które brały aktywny udział w rozmowie i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Spotkanie było niezwykle ciekawe (łączyło zabawę słowem i kredką), bowiem okazało się, że bajkopisarka nie tylko pisze i pięknie opowiada, ale też ślicznie rysuje. Wykorzystała swój talent rysunkowy do zabawy poprzez rysowanie etapami fragmentów postaci swoich książek, a dzieci odgadywały co one przedstawiają.

Do wspólnej zabawy włączył się pan Robert, który przeczytał bajkę, a następnie zaśpiewał piosenkę przy akompaniamencie instrumentu klawiszowego. Dzieci śpiewały i klaskały do rytmu. Słowa do piosenki „Mądra rzeka” napisała pani Edyta, a muzykę skomponował jej mąż. Należy podkreślić, że napisana została specjalnie dla bibliotek i o bibliotekach.

Na koniec spotkania każdy z uczestników mógł zdobyć autograf od pisarki, a także zakupić książeczki z dedykacjami.

Takie spotkania, poprzez zabawę i miłą atmosferę, są okazją do zainteresowania małych czytelników biblioteką i czytelnictwem, o co zawsze dba miłośniczka książek – opiekun Biblioteki Publicznej w Kazimierzu Biskupim Ewa Staniszewska.

(Gmina Kazimierz Biskupi)