STARE MIASTO. 100 muzyków na 100-lecie odzyskania niepodległości

1

Z okazji przypadającego w tym roku 10-lecia Orkiestry Staromiejskiej gmina Stare Miasto, Biblioteka Publiczna i Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła zorganizowały wyjątkowy koncert, w którym poza gospodarzami udział wzięły Wrzesińska Orkiestra Dęta oraz Orkiestra Dęta OSP Koło.

Orkiestra Staromiejska powstała w 2008 roku i jest najmłodszą orkiestra w regionie. Dyrygowana przez Krzysztofa Pydyńskiego orkiestra aktualnie liczy 40 osób i rokrocznie powiększa swój skład głównie o młode osoby. Repertuar obejmuje utwory rozrywkowe i transkrypcje muzyki klasycznej na orkiestrę dętą.

Na przestrzeni ostatnich lat muzycy otrzymali kilkanaście nagród i wyróżnień podczas festiwali i przeglądów orkiestr dętych. Orkiestra wyjeżdża również na zagraniczne zaproszenia, m.in. do Niemiec czy na Wileńszczyznę, gdzie dumnie reprezentuje gminę Stare Miasto.

Z orkiestrą współpracuje zespół mażoretek Sigma, do którego obecnie uczęszcza 25 dziewcząt z terenu gminy Stare Miasto. Dziewczęta wykonują układy marszowo-taneczne i prezentują efektowne choreografie z batonami, wstążkami oraz pomponami. Grupa mażoretek towarzyszy orkiestrze podczas parad ulicznych lub w trakcie koncertów. Opiekunem i choreografem jest Justyna Tomczak.

Koncert wpisywał się w organizowane przez gminę Stare Miasto uroczystości 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestniczących w wydarzeniu 100 muzyków z trzech orkiestr dało zgromadzonym mieszkańcom niezwykłe show, koncertując wspólnie przez ponad dwie godziny. W czasie uroczystości zaprezentowali się również wokaliści gminnych szkół wokalnych: Fama oraz Studio My Voice, dając wyraz swoim niezwykłym umiejętnościom.

(Gmina Stare Miasto)