KONIN, GDYNIA. Helenka Frysiak z Nagrodą Główną ,,Najmłodsza Uśmiechnięta Rybka” na Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

1

W dniach 31 maja – 3 czerwca odbyły się finały Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej ,,Gdynia Open”. Udział w przesłuchaniach ,,na żywo” poprzedzony był kwalifikacjami na podstawie nagrań demo, których w tym roku do Gdyni dotarło blisko 2 tysiące. Wstępne weryfikacje trwały aż dwa tygodnie, a do grona najlepszych zakwalifikowano 620 osób – wśród nich było ponad 20 wokalistów z konińskiej Szkoły Wokalno-Aktorskiej ,,Fama”.

Konińscy soliści oraz jeden zespół wokalny konkurowali w różnych kategoriach wiekowych z wokalistami polskimi i zagranicznymi. Po trzech dniach intensywnej pracy jurorskiej ogłoszono werdykt: do udziału w Koncercie Galowym została zaproszona aż czwórka artystów z Konina. Największe wrażenie wśród ogólnopolskiej publiczności zrobiła 3-letnia Helenka Frysiak, która mimo tak młodego wieku zabłysnęła na scenie niesamowitą poprawnością intonacyjną oraz wyjątkową dykcją. Przekonując wszystkich, że ,,jej nogi lubią tańczyć” skradła serca nie tylko jurorów, ale także publiczności, przywożąc do Konina aż dwie nagrody: Nagrodę Główną ,,Najmłodsza Uśmiechnięta Rybka” oraz Nagrodę Publiczności.

W kategorii do 10 lat Fama zdobyła aż dwie nagrody ,,Uśmiechniętej Rybki”, które wyśpiewali: 8-letnia Maja Pietrzak piosenką ,,Ada to nie wypada” oraz 7-letni Szymon Łuczak piosenką ,,Jestem kotem” (trener wokalny całej trójki: Marlena Brzezińska-Stawicka).

W kategorii 11-13 lat wyróżnienie wyśpiewał Axel Drop, podbijając serca jurorów piosenką ,,Będę wracał” (trener wokalny: Ewa Kuznowicz). Pozostałe nagrody otrzymali Rodzice i Nauczyciele konińskich Laureatów. Nagroda dla najlepszego trenera wokalnego Międzynarodowego Festiwalu ,,Gdynia Open” trafiła do rąk nauczycielki ,,Famy” Marleny Brzezińskiej-Stawickiej.