STARE MIASTO. Dożynki 2019. Przystrojona Krągola przywitała gości

3

Sołectwo Krągola było gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych gminy Stare Miasto, które odbyły się 7 września. To tam, na plac przy remizie, mimo pochmurnej pogody, zniesiono bochny świeżego chleba, naręcza warzyw i owoców, by uczcić zakończenie prac polowych. Praca na roli jest ciężka i żmudna. Pomimo różnych przeciwności, rolnicy własnym sumptem i przy pomocy środków zewnętrznych systematycznie doskonalą swoje gospodarstwa, dzięki czemu wielu rolników z naszej gminy może pochwalić się doskonałymi wynikami w produkcji – chwalił wójt Dariusz Puchała.

Materiał filmowy.

Gminno-parafialne święto plonów rozpoczęło się tradycyjnym korowodem, który otworzył Szwadron Kawalerii Konnej. Oddział kawalerii posiada bowiem siedzibę na terenie gospodarstwa „W siodle” w Trójce. Dalej szła Orkiestra Staromiejska wraz z zespołem mażoretek Sigma oraz poczty sztandarowe ochotniczych straży pożarnych z ternu gminy Stare Miasto. Bryczką podjechali starostowie dożynek – Elżbieta Krukowska z Barczygłowa i Aleksander Maleński z Krągoli. Wśród gości nie zabrakło delegacji gmin partnerskich z Petrovic koło Karwiny z Czech oraz z polskiej gminy Godów. Przedstawiciele wszystkich 16 sołectw przynieśli świeże bochny, kosze bogate w dary ziemi i ozdoby. Ale korowód uzupełniały także… maszyny rolnicze, te dawne i współczesne, przygotowane przez mieszkańców sołectwa Krągola. Kroku dotrzymywali więc siewcy, kosiarze, pobieraczki i rolnicy z cepami, dalej jechały maszyny rolnicze.

Tradycyjną mszę świętą w intencji rolników koncelebrowali: proboszcz parafii św. Ap. Piotra i Pawła, ks. kanonik Mirosław Dereszewski, ks. Dariusz Maćczak proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Liścu Wielkim oraz proboszcz parafii pw. Matki Bożej z Guadalupe i św. Jana Diego w Żychlinie – ksiądz Waldemar Szafrański.

Po mszy przyszedł czas na część obrzędową, a gospodarze rozczęstowali wśród gości chleby wypieczone z tegorocznych zbóż. – Święto plonów to jeden z najpiękniejszych dni w roku. Stanowi on podsumowanie całorocznego trudu rolników i czynionych przez Was wysiłków. Dożynki to radość i odpoczynek po wytężonej i owocnej pracy. To szacunek dla naszej wielowiekowej tradycji i chleba pieczonego ze świeżo zebranego ziarna. Dożynki to czas wyjątkowy – to święto wszystkich rolników, ale nie tylko. To święto również wszystkich osób niezwiązanych z rolnictwem. Ponieważ na co dzień wszyscy korzystamy z dobrodziejstw ziemi. Z urodzaju i klęsk nieurodzaju. Warto o tym pamiętać – podkreślał Dariusz Puchała. Doceniając wyjątkowy wkład za zasługi na rzecz rozwoju rolnictwa oraz za krzewienie kultury ludowej wystąpił on do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z wnioskiem o nagrodzenie siedmiorga mieszkańców swojej gminy odznakami „Zasłużony dla rolnictwa”. Otrzymali je: Grzegorz Batorski, Barbara Janiszewska, Jarosław Kaszuba, Beata Kwiecińska, Wiesława Łusiaczyk, Bożena Tuzińska i Grzegorz Wojewoda. Tytuł honorowy „Zasłużony dla powiatu konińskiego” odebrał Ryszard Zioła.

Mieszkańcy Krągoli w tym roku stanęli na wysokości zadania przygotowując swoją miejscowość do uroczystości. Aż 39 z nich przystroiło posesje dożynkowymi ozdobami. – Nie sposób było nie domyślić się, że to właśnie tu odbywają się dziś dożynki! – chwaliła przewodnicząca rady gminy Halina Turajska. Jak mówiła, komisja oceniła pomysł oraz materiały, z których wykonano dekoracje. Główna nagroda – rower oraz bony o wartości 200 zł trafiły do Teresy i Lesława Kasprzaków.

Podczas święta plonów nie brakowało akcentów muzycznych – wystąpił zespół Uśmiech z Liśca Wielkiego, a później Okowita z Kutna, góralska kapela Ondraszki, a na zakończenie formacja Jumper.

Podczas tegorocznych dożynek odbył się także konkurs sołectw. Mieszkańcy doili sztuczną krowę na czas, kopali piłkę do tarczy i biegali z 30-kilogramowym workiem ziemniaków. Zwyciężyli reprezentanci Modły Królewskiej – sołtys Anita Marzol i Damian Wiśniewski.

Organizatorami Dożynek A.D. 2019 byli: wójt gminy Stare Miasto – Dariusza Puchała, proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście – ksiądz kanonik Mirosław Dereszewski, sołtys wsi Krągola – Bogumił Kaszuba i dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej – Jacek Matusiak. – Dziękuję wszystkim, dzięki zaangażowaniu których mogły się odbyć tak wspaniałe dożynki – podkreślił wójt Dariusz Puchała.

Olga Boksa

(Gmina Stare Miasto)