STARE MIASTO, WARSZAWA. Dzięki Funduszowi Promocji Kultury byli w Muzeum Powstania Warszawskiego i Teatrze Wielkim

3

W ramach zadania „Kulturalny rozkład jazdy”, dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, 6 grudnia grupa dorosłych mieszkańców gminy Stare Miasto była w Muzeum Powstania Warszawskiego i w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W Muzeum Powstania Warszawskiego przewodnicy przedstawili losy walczącej stolicy, okrucieństwo i barbarzyństwo niemieckich agresorów oraz opowiedzieli o heroizmie, poświęceniu i walkach powstańców. Zebrane dokumenty i eksponaty pokazują tragedię Polaków. A skalę zniszczeń obrazuje film ,,Miasto ruin”, tym bardziej dojmujący, że przed wojną Warszawa była jednym z najładniejszych miast Europy i nazywana była „Paryżem Północy”.

W Teatrze Wielkim grupa z gminy Stare Miasto zobaczyła jedną z najbardziej znanych oper – „Madame Butterfly” Pucciniego. To historia japońskiej gejszy zakochanej tragicznie w amerykańskim żołnierzu. Operę wyreżyserował Mariusz Treliński. Pomimo że od premiery w 1999 roku minęło już dwadzieścia lat, spektakl wciąż urzeka widowiskowością i zmysłowością.

Nastrojowe i poetyckie obrazy nasycone soczystą czerwienią oraz porywająca muzyka Pucciniego sprawiły, że przedstawienie nikogo nie pozostawiło obojętnym. Sae-Kyung Rim stworzyła znakomitą kreację wokalną i aktorską jako naiwna, zakochana gejsza, a publiczność nagrodziła jej występ gromkimi owacjami. W jej mocnym głosie słuchać było wszystkie emocje zawiedzionej miłości.

Agnieszka Adaszak, redakcja – ZN