STARE MIASTO. Dożynki Gminno-Parafialne w Barczygłowie

1

12 września w Barczygłowie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Główny ciężar organizacyjny tego wydarzenia spoczywał na Bibliotece Publicznej. Bardzo dobra współpraca z sołectwem Barczygłów zaowocowała wyjątkowo udaną imprezą. Na święto plonów przybyło wielu znamienitych gości: parlamentarzyści, samorządowcy, także z partnerskich gmin ze Śląska i Czech, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i firm.

Dożynki rozpoczęły się mszą św. w kościele św. Ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście. Następnie uroczystości dożynkowe przeniosły się do Barczygłowa. Rozpoczął je tradycyjny przemarsz barwnego korowodu pięknie ustrojonymi ulicami na plac przy Szkole Podstawowej. W korowodzie maszerowali przedstawiciele władz lokalnych i sołectw, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, szwadron kawalerii konnej, Orkiestra Staromiejska z mażoretkami Sigma i zaproszeni goście.

W tym roku zaszczytną funkcję starostów dożynek pełnili: Mariola Kwiatkowska z Janowic, gdzie odbędą się przyszłoroczne dożynki, oraz Paweł Dąbek z Barczygłowa. W oficjalnym obrzędzie przekazali oni na ręce wójta Dariusza Puchały i przewodniczącej Rady Gminy Haliny Turajskiej bochen upieczony z tegorocznego zboża, prosząc o sprawiedliwe jego dzielenie. Następnie dary ziemi w postaci owoców, warzyw, chleba i kwiatów złożyły delegacje wszystkich 16 sołectw.

W swoim wystąpieniu wójt Dariusz Puchała podkreślił, że dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt dla każdego rolnika i szczególny czas podziękowań za trud pracy na roli. Tegoroczna praca rolników była wyjątkowa, bo odbywająca się w cieniu wciąż trawiącej epidemii Covid-19. Jednak – jak podkreślił – rolnicy z terenu gminy Stare Miasto, potrafią stawić czoła przeciwnościom losu. Ten rolniczy trud docenił również Minister Rolnictwa, który na wniosek wójta uhonorował odznaką „Zasłużony dla rolnictwa” 11 osób z terenu gminy Stare Miasto.

Mnóstwo pozytywnych emocji wywołał konkurs sołectw, podczas którego mieszkańcy wsi rywalizowali między sobą m.in. w biegu z workiem ziemniaków, dojeniu krowy czy strzałach na bramkę. Bezkonkurencyjni okazali się mieszkańcy Trójki.

Wyczekiwaną przez publiczność część artystyczną dożynek rozpoczął wspaniały, nastrojowy koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Krawczyka. Zagrała go Orkiestra Staromiejska wspólnie z konińskim wokalistą Sławkiem Pilarskim, który zaprezentował również kilka własnych utworów. Orkiestrze towarzyszyły mażoretki Sigma.

Z ogromnym entuzjazmem przyjęto gwiazdę tegorocznych dożynek – zespół Łobuzy. Koncert tego topowego zespołu sceny disco przyciągnął rzesze fanów, którzy doskonale bawili się przy ich największych hitach. Z ogromnym entuzjazmem przyjęto również występ wschodzącej gwiazd nurtu disco polo – zespołu Spontan.

Dla świętujących dożynki mieszkańców i gości organizatorzy przygotowali liczne atrakcje i niespodzianki. Kolejka chętnych ustawiła się, aby obejrzeć wystawę broni historycznej i sportowej, zabytkowe maszyny rolnicze i wojskowe. Fotobudka, dmuchańce oraz namioty z animacjami zapewniły mnóstwo zabawy również dzieciom i młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszył się ponadto mobilny symulator zagrożeń pożarniczych, prezentowany przez PSP Konin. Na gości czekała jeszcze pyszna grochówka, chleb ze smalcem, ciasto i kiełbaska z grilla.

(Gmina Stare Miasto)