KONIN. Konkurs kosmetyczny stylizacji i makijażu „Postać z baśni”

Konkurs6

27 maja w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego odbył się konkurs kosmetyczny stylizacji i makijażu „Postać z baśni”. Koniński „Medyk” co roku zamienia się w studio kosmetyczne, w którym prezentują swoje umiejętności i kreatywność słuchacze kierunku technik usług kosmetycznych. Tegoroczny konkurs poświęcony był postaciom z baśni i miał na celu pokazanie zdolności związanych z charakteryzacją.

Baśnie towarzyszą nam od dzieciństwa, pomagają zrozumieć otaczający świat i zawierają pewne nauki. Dzieją się za siedmioma górami, za siedmioma lasami i są pełne tajemniczych istot, magicznych przedmiotów. W baśniach wszystkie przygody i trudne sprawy kończą się dobrze: złe macochy ponoszą karę, Kopciuszek robi karierę na królewskim dworze, Śpiącą Królewnę budzi pocałunkiem Książę, wróżki nagradzają dobre uczynki, brzydkie kaczątko okazuje się łabędziem, Alicja znajduje przyjaciół w tajemniczej krainie. Baśnie stanowią wspaniałe pole do popisu dla charakteryzacji. To właśnie charakteryzatorzy wyczarowują niezwykłe postacie za pomocą kosmetyków (podkładów, szminek, kreskówek do modelowania twarzy), peruk, odzieży, zarostu i innych niezbędnych elementów, dzięki którym można uzyskać efekt postarzenia i ukazać osobowość bohaterów. Wystarczy przywołać aktorską wersję Rodziny Addamsów, filmy historyczne, historię Frankensteina, Jockera, Piękną i Bestię, sfilmowane baśnie braci Grimm. Charakteryzacja teatralna i filmowa bazuje na wizażu – na jednej z dziedzin kosmetologii. Nie da się nie zauważyć, że charakteryzacja ulega zmianom związanym z komputerowym przetwarzaniem obrazu i wiele filmów poddawanych jest „obróbce komputerowej”. Bohaterowie baśni pozwoliły uczestnikom pokazać charakteryzatorskie umiejętności.

Chęć wzięcia udziału zgłosiło 6 centrów z województwa wielkopolskiego, jedno z kujawsko-pomorskiego i jedna szkoła z powiatu konińskiego.

Sala gimnastyczna WSCKZiU w Koninie została zamienione w atelier, wyposażone w profesjonalne lampy i hokery kosmetyczne. Po krótkim powitaniu uczestników przez dyrektora Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie Wojciecha Szymczaka, zaprezentowany został przez Dariusza Kubiaka wykład poświęcony technikom charakteryzacji i jej znaczeniu w sztuce. Po prezentacji przyszedł czas na realizację zadania konkursowego: wykonanie makijażu i stylizacji wybranej postaci z baśni. W ciągu dwóch godzin dokonała się zupełna metamorfoza modelek. Miejsce uśmiechniętych dziewcząt zajęły, czasem przerażające, bohaterki baśni.

Profesjonalne jury złożone ze specjalistów w dziedzinie charakteryzacji, stylizacji i makijażu – Renaty Kwiatek, Dariusza Kubiaka, Tobiasza Topolskiego, pod przewodnictwem Iwony Nolbert –przedstawiciela organizatora konkursu – oceniło gotowe stylizacje. Na specjalnie przygotowanej ściance pojawiły się dwie rogate Diaboliny z ekranizacji baśni „Śpiąca królewna”, Czerwony Kapturek z Wilkiem i Czerwony Kapturek z koszyczkiem, Królowa Kier z „Alicji w Krainie Czarów”, Cruella de Vil z jednym z dalmatyńczyków, Baba Jaga z „Królewny Śnieżki” oraz Królowa z baśni „Królowa Śniegu”.

W imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego i członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Pauliny Stochniałek nagrody wręczyła Dorota Kinal – dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wraz z dyrektorem Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Koninie Wojciechem Szymczakiem. Dorota Kinal pogratulowała uczestnikom konkursu inwencji i zaangażowania w kreowaniu bohaterów baśni.

I miejsce zajęła Aleksandra Musiałek z modelką Aleksandrą Cichowlas z Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia |Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Poznaniu. Nagrodą był zestaw, na który składały się: urządzenie elektroniczne oraz kosmetyki. II miejsce należy do WSCKZiU w Koninie, reprezentowanego przez Julię Tralewską, Karinę Kulczyńską i modelkę Aleksandrę Budkiewicz. Nagrodę stanowiły smartwatche i kosmetyki. III miejsce zdobyło WSCKZiU w Gnieźnie, reprezentowane przez Patrycję Koralewską, Natalię Palicką i modelkę Nadię Til, nagrodzone urządzeniami do peelingu kawitacyjnego  i kosmetykami.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali wodoodporne głośniki pod prysznic z łącznością bluetooth JBL i akcesoria do pielęgnacji ciała.

W specjalny sposób został wyróżniony najmłodszy zespół biorący udział w konkursie – Julia Staśkiewicz i Hubert Witkowski – przedstawiciele Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Żychlinie.

Impreza zakończyła się pamiątkowymi fotografiami z bohaterami baśni.