KONIN. Finansowa pielgrzymka starosty

Sesja Rady Gminy

Na sesji budżetowej starosta Stanisław Bielik opowiadał, jak to pielgrzymował po gminach, zachęcając do dołożenia się do inwestycji drogowych. – W większości gmin był pozytywny oddźwięk. Ale konkretów za dużo nie ma – podsumował. I nasuwa się pytanie, co by było, gdyby jednak ten oddźwięk był negatywny.

W rejonie konińskim gmin większość gmin nie jest zasobna. Ale przychodzi im łożyć do finansowo ubogiego powiatu. W roku 2011 zaplanował od wydatki na poziomie trochę ponad 100 mln zł. W samym Koninie część powiatowa budżetu jest o ponad 20 proc. wyższa. A powiat koniński pod względem ludnościowym i powierzchniowym to bez porównania większa struktura.

Jeżeli z tych 100 mln zł odliczy się sztywne wydatki, pozostaje niewiele. A gdyby gminy powiedziały: ,,Dość!”, powiat straciłby praktycznie swoje funkcje samorządowe, stając się jedynie wykonawcą określonych zadań administracyjnych. W tym roku ma być wykonana droga powiatowa Golina – Kazimierz Biskupi. 370 tys. zł dołoży do niej pierwsza gmina, 780 tys. zł – druga. 3 mln zł spłynie z centrali, z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Bez tych pieniędzy powiat nie udźwignąłby finansowo inwestycji o wartości 8 mln 600 tys. zł. I tak musi na nią zaciągnąć kredyt długoterminowy – ponad 3 mln zł.

is_dsc03508

Picture 1 of 12

Na sesji ślubowanie złożyła nowa radna – Andżelika Helena Chojnacka, reprezentująca Polskie Stronnictwo Ludowe. Zastąpiła Stanisława Maciejewskiego, obecnie wiceburmistrza Kleczewa.

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA