WIERZBINEK. Teściowa, kochanek i skansen

IS_DSC04217

Na sesji Rady Gminy, 1 marca, można było dowiedzieć się, który z radnych jest baranem (według pewnego sołtysa), a który z sołtysów niezrównoważony (według pewnego radnego), która mieszkanka gminy ma kochanka i kto jest winny temu, że teściowa kłóci się z zięciem, czy na festynach można się nachlać alkoholu, czy może nażłopać? Wybuchy śmiechu były częstsze niż na komedii w kinie.

Ale poruszano też kwestie poważniejsze. W gminie Wierzbinek jest sporo pytań związanych z drogowym transportem węgla z odkrywki ,,Tomisławice”. Mieszkańcy obawiają się zniszczenia dróg, tym bardziej, że te główne mają status krajowi i powiatowy, a więc lokalny samorząd ma niewiele do powiedzenia.

Bogdan Kaczalski, przewodniczący Komisji do Spraw Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawił sprawozdanie z działalności tego ciała. Zapowiedział, że pieniądze z budżetu Komisji będą przydzielane na organizację imprez jedynie wtedy, gdy w programie znajdą się czytelne punkty związane z profilaktyką. Przy tym ujawnił pewien wewnętrzny konflikt. Bo Komisja ma dążyć do tego, aby jak najmniej osób alkohol piło. A z drugiej troska o los kraju wymaga, aby odpowiednie wpływy do budżetu były. – Przestańmy pić przez 2 miesiące i zobaczymy, czy państwo sobie poradzi – zaproponował pół żartem, pół serio. Zapowiedział też, że będzie namawiał ludzi, aby nie szli na wybory parlamentarne, ponieważ na wsi jest źle i robi się z niej skansen.

Rada podjęła uchwałę w sprawie założenia cmentarza komunalnego w Sadlnie. Radny Jan Matuszewski postulował, aby w uchwale pojawiło się także słowo ,,administrowanie”, aby uniknąć dwuznaczności i żeby nie było tak, jakby ,,ślub cywilny dawał ksiądz”. Ale radca prawny rozwiał jego wątpliwości. I cmentarz będzie w pełni komunalny, bo to wynika z zapisów ustawowych.

Co do pytania, kto jest winny temu, że teściowa kłóci się z zięciem, to odpowiedź jest prosta: wójt. Paweł Szczepankiewicz z uśmiechem powiedział, że ostatnio musiał przyjąć na siebie nawet tego rodzaju pretensje.

is_dsc04217

Picture 2 of 4