KONIN, KRZYMÓW. Ze Skłodowską-Curie

PTTK

13 rowerzystów z Konina i 100 piechurów z Depauli podążyło “Po kwiatek dla Ewy” na Złotą Górę. Pogoda dopisała. Jedynymi kwiatkami były bazie. Najliczniejszą grupą była reprezentacja Szkoły Podstawowej w Sławsku. Skromną drużynę wystawiła SP nr 5 z Konina. Najmłodszą uczestniczką była 3,5 letnia Iza Pęcherska, a najstarszym Jan Kujawa, 88-letni biegacz-senior. Rajd ,,Spacerkiem po zdrowie”, 6 marca, zorganizowało Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Koninie.

Trasa Depaula – Ignacew – Złota Góra – Nowe Brzeźno miała 6 km. Gościem rajdu był senator Ireneusz Niewiarowski, który po przebyciu całej trasy opowiedział, jak Maria Skłodowska-Curie uwiodła go w Chamonix. Senator przekazał zdjęcie płyty pamiątkowej, ufundowanej z jego inicjatywy dla upamiętnienia znakomitej uczonej w 75. rocznicę śmierci w miejscowości Plateau d’Assy. W tamtejszej klinice Sancellemonz 4 lipca 1934 zmarła odkrywczyni polonu i radu. Senat RP ogłosił rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie (1867-1934). Oryginalny sposób uczczenia naszej noblistki przez organizatorów ,,Spacerku” spodobał się senatorowi Niewiarowskiemu. Prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki przekazał parlamentarzyście honorową odznakę Turysta Ziemi Konińskiej. Ostatnią niedzielę karnawału uwieńczyły drożdżowe baby i zabawa przy akompaniamencie akordeonistów: Pawła Owsińskiego i Marka Chlebickiego. Niezawodną linię SPACER MZK Konin obsługiwał Paweł Owsiński. Na drugi etap z Rożka Brzezińskiego do Brzeźna wybrało się 9 piechurów.

(tekst: Wanda Gruszczyńska; fotografie: Marek Chlebicki, Wanda Gruszczyńska, Piotr Pęcherski, Bogdan Rachuba, Władysław Wojtulewicz)