GOLINA. Puszkin i kazaczok

IS_IMG_5386

30 marca w auli Gimnazjum w Gimnazjum po raz pierwszy odbył się Gminny Przegląd Poezji Rosyjskiej i Radzieckiej. Oprócz gospodarzy wzięły w nim udział Szkoły Podstawowe w Golinie i Radolinie. Piękny śpiewny język rosyjski, ostatnio nieco zapomniany, został reaktywowany w wierszach znanych poetów. Niektóre z nich zostały zaprezentowane w wersji oryginalnej, inne w przekładzie polskim.

Poezja była przeplatana nastrojowymi i żywiołowymi piosenkami w wykonaniu uzdolnionej młodzieży szkolnej. Zaprezentowany został też rosyjski taniec. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Radolinie pod kierunkiem Kornelii Jakubowskiej-Rubas,. oprócz recytacji poezji Aleksandra Puszkina i Anny Achmatowej, zaśpiewali przepiękną ludową kołysankę. Z kolei uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Golinie przypomnieli bardzo popularną piosenkę „Kanikuły” oraz twórczość poety Aleksieja Niedogonowa. Uczniów przygotowała do występu Monika Łasińska. Na koniec uroczystości wystąpili gospodarze. W ich wykonaniu widzowie usłyszeli wiersze Aleksandra Puszkina, Anny Achmatowej i Mariny Cwietajewej. Nie zabrakło piosenek dawniejszych, jak ,,Podmoskiewskie wieczory” w wykonaniu grupy Diwertimento pod kierunkiem Małgorzaty Karpińskiej. Pojawiła się też dynamiczna piosenka „Biełyje rozy” w wykonaniu Ani Matlewskiej oraz melancholijny ,,Milion róż” w wykonaniu Nikoli Kopeć. Na zakończenie grupa taneczna Trema w rosyjskich strojach ludowych zatańczyła żywiołowego, pełnego ekspresji kazaczoka. Choreografię przygotowała Jolanta Krawczyk-Poszwa.

Nad całością gminnego przeglądu czuwała Jadwiga Wendt. W podziękowaniu za zaangażowanie uczestnicy otrzymali z rąk dyrektora Jana Kasprzaka oraz zastępcy burmistrza Andrzeja Budnego pamiątkowe dyplomy i książki, a od widzów gorące brawa.

(nadesłała: Jadwiga Wendt)

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA