GOLINA (PRZYJMA). Nie zdradzą

IS_P1040063

Książka to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele” – napisał chłopski poeta Jan Rak. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione 23 kwietnia 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616, zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W tym roku Święto Książki przypadło w okresie Wielkanocy, więc Biblioteka Publiczna w Przyjmie postanowiła uczcić to wielkie wydarzenie w późniejszym terminie. 16 maja bibliotekarka Anna Nawrocka zorganizowała konkursy: czytelnicze – dla klas I-III na znajomość treści trzech baśni Andersena: „Calineczka”, „Brzydkie kaczątko”
i „Królowa Śniegu”; dla klas IV-VI na znajomość treści książki Jadwigi Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem” oraz konkurs plastyczny – „Kolory baśni Andersena”. Konkursy rozstrzygnięto 26 maja w Szkole Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Przyjmie podczas uroczystości pasowania uczniów klasy I na czytelników tutejszej biblioteki szkolnej. W tym dniu uczniowie wystawili sztukę pt. „Śpiąca królewna”, zaprezentowali prośby książki oraz przebrali się za znanych bohaterów książkowych. Młodzi czytelnicy otrzymali pamiątkowe legitymacje czytelnicze, a uczestnikom konkursów wręczono nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz słodkości.

Bibliotekarka serdecznie dziękuje Paniom: Agnieszce Borowskiej, Annie Podemskiej i Ewie Wendt za zaproszenie na uroczystość pasowania; Anecie Nowak, Dorocie Jankowskiej oraz wyżej wymienionym – za mobilizację uczniów do brania udziału w konkursach promujących czytelnictwo oraz Żanetcie Matlewskiej – dyrektor BP w Golinie i Leokadii Szczepaniak – właścicielce sklepu spożywczo-przemysłowego „Mikro” w Golinie za ufundowanie nagród.

Anna Nawrocka

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA