RZGÓW (SŁAWSK). PTTK – wędrówka z Kaczorem Kwakiem

IS_P1060890

Psotny szewczyk Kopytko uciekł z terminu u majstra, wędrował z napotkanym żartownisiem kaczorem Kwakiem i … Kto chce wiedzieć, co było dalej, może przeczytać wydane w 1912 r. „Bardzo dziwne bajki” Kornela Makuszyńskiego lub obejrzeć przedstawienie grupy teatralnej z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku. Taką okazję miało 340 uczestników 32. Rajdu dla Dzieci z metą w Sławsku. Rokrocznie od 1980 roku z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka Klub Turystyczny PTTK w Koninie zaprasza młodych turystów do poznawania okolic Konina.

Smak wędrówki poznały dzieci na 4 trasach pieszych i jednej rowerowej. Ciekawe trasy wytyczyła fachowa kadra z Klubu Turystycznego PTTK w Koninie. Z Kolna przez przeprawę promową dotarła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 8 w Koninie. 120 dzieci ze Sławska i Osieczy przebyło 5 km pomiędzy Modłą Rzgowską a Osieczą. Reprezentacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 z Lubstowa zwiedziła Izbę Pamięci Zofii Urbanowskiej w Kowalewku dzięki wspaniałej szefowej Halinie Turajskiej, która nie bacząc na wolny dzień przybyła udostępnić pamiątki po prekursorce polskiej literatury dziecięcej, autorce “Gucia zaczarowanego”, “Księżniczki” i “Róży bez kolców”. Z Kowalewka dzieciaki udały się do Branna. Z kolei rodziny z Konina i drużyna międzyszkolna z Koła wybrała się na trasę ze Starego Miasta do Kowalewka. Wszyscy spotkali się na mecie na terenie Zespołu Szkół w Sławsku, witani przez wicedyrektor Marię Król i szkolnego pedagoga Małgorzatę Jankowską. Na zdrożonych piechurów czekały w gotowości panie z Koła Gospodyń w Sławsku, z przewodniczącą Teresą Kwiatkowską, ze smakowitymi przekąskami, kiermasz książek oraz załoga szkoły. Grupa teatralna wystawiła mówiony gwarą skecz “Sławskie pierduśnice”, nagrodzony gromkimi brawami. Sensację wywołał przyjazd motocyklistów i pokaz ich lśniących maszyn. Wójt Rzgowa Andrzej Grzeszczak pogratulował młodym wędrowcom wspaniałej kondycji i zdobytych wiadomości podczas rajdu.

Najmłodszymi uczestnikami byli: Jan Sikorski (ur. 2009) na trasie rowerowej, Patrycja Biskupska i Maria Skarbińska (ur. 2008). Najliczniej reprezentowane były rodziny Biskupskich, Walnych, Antczaków i motocyklowa rodzina Granicznych. Puchar Starosty Konińskiego dla najliczniejszej drużyny odebrała z rąk pani Eweliny Rapeły reprezentacja Zespołu Szkół w Sławsku. Test o gminie Rzgów (z pomocą taty) najlepiej wypełniła Michalina Wawrzyniak i ona otrzymała plecak od gminy Rzgów, wręczony przez przewodniczącą Rady Gminy w Rzgowie panią Ewę Biernacką. Nagrody dla pozostałych laureatów ufundował Urząd Miejski w Koninie. Biuro Poselskie posła do Parlamentu Europejskiego Marka Siwca przygotowało konkursy związane z krajami należącymi do Unii Europejskiej. Punktację generalną wygrał Mateusz Borowicz z SP3 w Kole przed Maciejem Lebiodą z Osieczy i Weroniką Michalak ze Sławska. Konkurs wiedzy o Unii Europejskiej wygrała Agata Grzegorczyk przed Igorem Łuczakiem i Arniką Olejnik. Dyplomy i upominki od europosła Marka Siwca przekazała Sylwia Przybyła. Na stronie http://konin.pttk.pl można znaleźć szczegółowe wyniki konkursów i zdjęcia z rajdu.

Rok 2011 jest w PTTK Rokiem Rodziny. Komandor rajdu Piotr Pęcherski zachęcił rodziny do zgłoszenia udziału w konkursie ogłoszonym na stronie http://www.rodzina.pttk.pl/node/64 (termin zgłoszeń 30.05.2011).

Wanda Gruszczyńska

Zdjęcia: W.M.Gruszczyńscy, Zbyszek Szczypkowski

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA