POWIAT KONIŃSKI, RZGÓW. Chleb i wieńce

P1150429

Dożynki Powiatu Konińskiego Rzgów 2011 przeszły już do historii ale pozostaną w naszej pamięci jako wyjątkowo udana kontynuacja Święta Plonów. W tym roku rolników z całego powiatu gościła gmina Rzgów. Podczas mszy św. dziękczynnej w kościele św. Jakuba, sprawowanej w intencji rolników powiatu konińskiego, poświęcono chleb, wieńce i dary dożynkowe.

Wyjątkową oprawę nabożeństwa podkreślił akompaniament Gminnej Orkiestry Dętej Rzgowie, która następnie poprowadziła orszak dożynkowy na teren boiska przy Szkole Podstawowej w Rzgowie, gdzie kontynuowane były obrzędy dożynkowe

Kilkunastometrowy, niezwykle barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, Poczty Sztandarowe, zaproszeni goście, a także liczna grupa mieszkańców.

Część oficjalną na placu dożynkowym rozpoczęli Gospodarze Dożynek: Starosta Koniński Małgorzata Waszak i Wójt Gminy Rzgów Andrzej Grzeszczak, którzy serdecznie powitali wszystkich uczestniczących w tegorocznym Święcie Plonów.

Szczególne słowa podziękowania skierowali do gości, którzy przyjęli zaproszenie
i przybyli na uroczystości: parlamentarzystów Ziemi Konińskiej, przedstawicieli władz wojewódzkich, radnych sejmiku wojewódzkiego oraz radnych powiatowych i gminnych.

Po wysłuchaniu „Roty” w wykonaniu Zespołu „Działkowiec” oraz okolicznościowych wystąpień gości, dopełniono zwyczajowego obrzędu chleba Starostowie dożynek: Agnieszka Piętka i Błażej Janicki wręczyli ich gospodarzom dorodny bochen chleba, który następnie podzielono by poczęstować nim uczestników imprezy.

Doniosłym wydarzeniem Święta Plonów w Rzgowie było ogłoszenie wyników IX edycji Konkursu „Powiatowy Rolnik Roku” i uhonorowanie jego laureatów. Prezentacji 11 nominowanych do tego tytułu dokonał przewodniczący Kapituły Konkursu Bogusław Leszczak. W tym roku z rąk starosty konińskiej Małgorzaty Waszak i wicestarosty Andrzeja Nowaka akty nominacji odebrali: Piotr Czajczyński z Łagiewnik w gminie Grodziec, Dorota i Piotr Grudzińscy z Sycewa, gmina Sompolno,  Honorata i Błażej Janiccy z Osieczy Drugiej w gminie Rzgów, Bożena i Mirosław Kaczmarek z Komorowa Kolonii gmina Kazimierz Biskupi, Katarzyna i Marek Michalak z Goliny Kolonii, Jadwiga i Kazimierz Michalscy z Sycewa gmina Sompolno, Marzena i Marek Pietrzak z miejscowości Ziemięcin w gminie Wierzbinek, Anna i Tomasz Szczepankiewicz z Myśliborza gmina Golina, Wioletta i Jan Szmidt z Biskupia gmina Ślesin, Agnieszka i Mariusz  Zwolscy z Czartowa w gminie Skulsk oraz Norbert Sieczka z Kawnicy Kolonii w gminie  Golina.

Najważniejszym i zarazem najbardziej emocjonującym momentem uroczystości było ogłoszenie zwycięzców tegorocznej edycji Konkursu. Kapituła zdecydowała uhonorować tytułem „Powiatowy Rolnik Roku”: Dorotę i Piotra Grudzińskich,  Jadwigę i Kazimierza Michalskich,  Annę i Tomasza Szczepankiewiczów, Katarzynę i Marka Michalaków  oraz Agnieszkę i Mariusza Zwolskich.

Laureaci Konkursu otrzymali statuetki „Żniwiarza”. Miłą niespodzianką dla zwycięzców i nominowanych były atrakcyjne nagrody ufundowane przez przedstawicieli konińskich instytucji i lokalnego biznesu. Wszyscy wyróżnieni rolnicy otrzymali także nagrody od Wójtów i Burmistrzów własnych gmin.

Po raz pierwszy podczas powiatowych dożynek wręczono także tytuły honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznaczeniami uhonorowanych zostało aż 17 rolników z naszego powiatu: Paweł Domański, Roman Dworzyński, Jerzy Jaworski, Henryk Lewandowski, Ireneusz Łaźny Piotr Michalski, Kazimierz Miling, Stanisław Muszyński, Karol Piątkowski, Leszek Piętka, Krzysztof Ruszczyński, Maria Rybarczyk, Jacek Staszak, Jan Szmidt, Roman Zdulski, Józef Ziółkowski, Stanisław Zych.

Prawdziwą ozdobą tegorocznego Święta Plonów stały się wieńce dożynkowe. Do konkursu na ten najpiękniejszy symbol żniwny zgłoszono ich aż 17.Przed Komisją Konkursową stanęło niełatwe zadanie, wszystkie bowiem biorące w konkursie wieńce imponowały pomysłowością i budziły zachwyt. Za najpiękniejsze i najbardziej okazałe uznano wieńce wykonane przez sołectwa Podgór i Marianowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Julii.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się  barwne stoiska, na których serwowano niezliczone smakołyki: chleb z przepysznym smalcem, wiejską maślankę  czy kiszone ogórki.

Na placu dożynkowym wiele się działo, a sprzyjał temu również bogaty  program artystyczny. O niepowtarzalną atmosferę podczas festynu zadbali prezentujący się na scenie artyści: m.in. Zespół Tańca Ludowego “Kościelec”, „Osieczanki”, Eryk Brzęcki z Grabienic oraz  konińska grupa „Bastard”.

Tegoroczne powiatowe święto plonów zakończyła zabawa taneczna z udziałem gwiazdy wieczoru – Urszuli Chojan z zespołem Country Show Band.

Marta J. Bagrowska, Rzecznik Prasowy Starostwa