STARE MIASTO. Pamiętali o tych, co zginęli za Polskę

IS_DSCF1136

Tradycyjnie w przeddzień Dnia Niepodległości pod Tablicą Ofiar Wojny zebrali się przedstawiciele władz, mieszkańcy oraz zaproszeni goście aby oddać hołd wszystkim którzy walczyli i ginęli za wolną i niepodległą Polskę. Krótki program słowno-muzyczny przygotowali i zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Liścu Wielkim. Wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci wojenni, szkoły z terenu gminy Stare Miasto, Ochotnicza Straż Pożarna.

Wartę przy pomniku pełnili zuchowie z 44 gromady zuchowej „Błękitna bajkolandia”, 43 drużyna harcerska „Zawalidrogi” z Żychlina oraz Szwadron Kawalerii „Oddział Ziemi Konińskiej”. Obchody uświetnił występ Orkiestry Staromiejskiej. Po zakończeniu uroczystości zebrani goście przemaszerowali ulicami Starego Miasta do Świetlicy Wiejskiej, w której odbyła się druga część obchodów Dnia Niepodległości: spektakl słowno-muzyczny pt. „Tobiem winien miłość, a Ojczyźnie życie”.

W spektaklu przedstawiono historię dwojga zakochanych ludzi, którzy z przyczyn narodowych muszą się rozstać i z tego powodu cierpią, ale nie przestają wierzyć, że znów będą razem. W role zakochanych wcielili się: Anna Michalak oraz gościnnie Daniel Banasiak. W spektaklu wzięły również udział: Aurelia Kulesza, Oliwia Drożdżyk, Paulina Staszak, Daria Świerczyńska oraz Karina Walczak, które wykonały utwory z repertuaru Edyty Geppert, Michała Bajora, Janusza Radka, Justyny Steczkowskiej. Utworem podsumowującym był „Dziwny jest ten świat”, który wykonała grupa BJUTI.