GOLINA. XX Finał WOŚP. Biblioteka zagrała po raz czwarty

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy została założona w Warszawie 2 marca 1993 roku przez Jerzego Owsiaka, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak, Bohdana Maruszewskiego, Piotra Burczyńskiego, Pawła Januszewicza, Waltera Chełstowskiego oraz Beatę Bethke. Pierwotnie akcję zapoczątkował magazyn BRUM TOP – piątkową audycją programu III PR prowadzoną przez Jerzego Owsiaka. Pomysł założenia fundacji zrodził się 3 stycznia 1993 po udanej kweście zainicjowanej przez Owsiaka w muzycznym programie emitowanym przez drugi kanał Polskiej Telewizji pt. „Róbta co chceta”, znanym również pod nazwą „Kręcioła” Pieniądze otrzymał Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Uwieńczeniem tego happeningu był finał całej akcji, zorganizowany w studiu TVP2 w Warszawie i wyemitowany przez tę stację. Dotychczas odbyło się 19 edycji „Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy”, podczas których zebrano łącznie ok. 110 mln dolarów. Pieniądze te wykorzystano na zakup sprzętu dla ponad 650 placówek medycznych w całej Polsce.

8.01.2012 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz dwudziesty tysiące wolontariuszy wyszło na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu medycznego dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych chorujących na cukrzycę.. Do kwesty na szczytny cel po raz czwarty przyłączyła się także Biblioteka Publiczna w Golinie. Zorganizowaliśmy kiermasz, na którym można było nabyć książki za symboliczny grosik. W ofercie znalazły się powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz pozycje z literatury niebeletrystycznej. Nasze stoisko było tłumnie odwiedzane przez golinian. Książki „ rozchodziły się jak ciepłe bułeczki”, a puszka z minuty na minutę robiła się pełniejsza. Dzięki hojności naszych czytelników zebraliśmy 213 złotych i 15 groszy, pobijając rekord z poprzedniego roku.

Wśród przedmiotów przekazanych na licytację tradycyjnie znalazły się powieści dla dzieci i młodzieży ze specjalną dedykacją od ich autorów ofiarowane przez Dyrektor Biblioteki Publicznej w Golinie – Żanettę Matlewską. Można było nabyć książki m.in. Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, Dariusza Rekosza oraz Pawła Wakuły. Wszyscy oni gościli na organizowanych cyklicznie przez książnicę spotkaniach autorskich.

Z całego serca dziękujemy tym, którzy hojnie wsparli nasza akcję.

Karolina Kasprzak

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA