HOSPICJUM. Pola nadziei

Pola nadziei dla Hospicjum w Licheniu

Rozlewa się na kolejne miejscowości żółta fala żonkili, które stały się symbolem akcji charytatywnej dla hospicjum w Licheniu zatytułowanej ,,Pola nadziei’’. W tym roku do Lichenia, Kramska i Ślesina dołączyło Koło. W tych czterech miejscowościach ponad 350 wolontariuszy rozdawać będzie posadzone przez nich w październiku żonkile. Kwiat ten już w starożytności był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową.

- W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat ten poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia – mówi Krzysztof Zieliński, koordynator wolontariatu w licheńskim hospicjum.

Przez cztery dni wolontariusze ubrani na żółto przechadzać się będą ulicami i zbierać będą do puszek pieniądze na pomoc dla hospicjum w Licheniu wręczając darczyńcom właśnie żonkila. 15 kwietnia akcja odbędzie się w Kramsku i parafii w Licheniu, 22 kwietnia – po raz pierwszy w Kole, 29 kwietnia – w Ślesinie i na zakończenie 3 maja w Sanktuarium w Licheniu.

- Pola nadziei to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, która pomaga nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie oraz utrzymanie tych placówek. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Co roku – 10 października (Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile. Jest to akt solidarności z umierającymi na raka. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się akcja rozdawania żonkili, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie – dodaje Krzysztof Zieliński.

W tym roku w akcję zaangażowali się wolontariusze z Hospicjum w Licheniu, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Licheniu, Gimnazjum w Ślesinie, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wysokiem, Gimnazjum nr 1,2 i 3 w Kole, Zespołu Szkół Budowlanych w Koninie, Zespołu Szkół im. Kopernika, III LO i PWSZ w Koninie.