KONIN. Święto Poezji

DSC00054

21 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Poezji Dziecięcej. Z tej okazji od ponad dwudziestu lat Młodzieżowy Dom Kultury i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie organizują konkursy poetyckie dla dzieci i młodzieży (XXI Koniński Konkurs Poezji Dziecięcej oraz XX Koniński Konkurs Poetycki im. Bogusława Janiszewskiego „Poezja młoda – poezja nowa”). Nie inaczej było w tym roku, tyle tylko, że rozstrzygnięcie konkursów przesunięto.

Do Klubu „Energetyk” (w tym miejscu pozwolę sobie podziękować za przychylność i pomoc organizacyjną Panu Dariuszowi Lisowi – kierownikowi „Energetyka”) zjechali młodzi poeci – uczestnicy konkursów. W części artystycznej można było usłyszeć koncert piosenki poetyckiej w znakomitym wykonaniu utalentowanej młodzieży z MDK: Aleksandry Windygi, Aleksandry Klapsy i Karoliny Wróbel. Wierszy nagrodzonych poetów czytali równie utalentowani recytatorzy z MDK – Michalina Maciaszek i Dawid Śmietański. Na sali zasiedli zaś utalentowani poeci. Czemu mówimy tu o talentach? Ano dlatego, że jak przystało na Miejsce Odkrywania Talentów, jakim to mianem szczyci się Młodzieżowy Dom Kultury, przy tej okazji obchodziliśmy również Dzień Odkrywania Talentów.

W konkursie poezji dziecięcej w kategorii klas I-III nagrodzeni zostali: Szymon Trzos i Julia Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie oraz Sebastian Goździk ze Szkoły Podstawowej w Chlebowie. Wyróżniono również: Amelię Frankowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie, Jakuba Mitutę ze Szkoły Podstawowej w Chlebowie i Jakuba Wojtkiewicza ze Szkoły Podstawowej w Skulsku.

W kategorii klas IV-VI przyznano nagrody: Wiktorii Brawacie ze Szkoły Podstawowej w Koszutach, Natalii Cegielskiej ze Szkoły Podstawowej w Rychwale, Wiktorii Jabłońskiej ze Szkoły Podstawowej w Golinie i Maciejowi Gałeckiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie. Były również wyróżnienia – dla Kacpra Wawrzyniaka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Koninie, Witolda Andraszyka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole, Piotra Tomczaka ze Szkoły Podstawowej w Złotkowie, Dominiki Grobelnej ze Szkoły Podstawowej w Przyjmie, Damiana Szczapa ze Szkoły Podstawowej w Ślesinie. Ogółem na konkurs nadesłano 210 wierszy autorstwa ponad 100 młodych poetów z 33 szkół.

Po wysłuchaniu poezji dziecięcej na scenie w konińskiego „Energetyka” swoje teksty prezentowała młodzież. Nagrodę Główna im. Bogusława Janiszewskiego, której, fundatorem był Przewodniczący Rady Miasta przyznano Nadii Pietrzak (godło „Mgławica”) z II Liceum w Koninie. Nagrodę wręczyła Pani Elżbieta Siudaj Pogodska – przewodnicząca Komisji Edukacji i Kultury konińskiej Rady Miasta.

Nagrody w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych zdobyły: Maja Krauze – godło „Pszczółka” – z Gimnazjum nr 2 w Turku, Klaudia Krawiec – godło „Marianna” i Lidia Tomczyk – godło „Tomas” – obie z Gimnazjum w Słodkowie. Ponadto wyróżniono: Sarę Szymczak z Gimnazjum nr 2 w Turku oraz Jakuba Duszę, Sylwię Kicińską i Mateusza Jabłońskiego – wszyscy z Gimnazjum w Słodkowie.

Spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych zdaniem Jury na nagrodę zasłużyła Dominika Fenrich (godło „Róża”) z II Liceum w Koninie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że Dominika jest wielokrotną laureatką konińskich konkursów, a pierwszy raz była nagrodzona jako uczennica trzeciej klasy szkoły podstawowej!

Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: Aleksandra Pawlikowska i Magdalena Szychulska z II Liceum w Koninie oraz Agata Lisiecka z III Liceum w Koninie.

W konkursie wzięło udział 49 gimnazjalistów oraz 15 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jurorzy konkursu w tej kategorii wiekowej musieli przeczytać 180 wierszy. A do jury, oprócz przedstawicieli organizatorów, zaproszono również konińskiego poetę – Lecha Stefaniaka.

Jak co roku, przy okazji Konkursów wydano tomik poetycki pt.: „Rymy, zabawko moja, szkatułko otwarta…” z wierszami nagrodzonych i wyróżnionych poetów. Tytuł tomiku zaczerpnięto z wiersza „Rymy” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Nagrody rzeczowe (książki) dla laureatów ufundowali: Przewodniczący Rada Miasta, Urząd Miejski w Koninie, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie i Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie.

Jarosław Sparażyński