WIERZBINEK. Targi, wiklina i Ukraina

IS_476

Jubileuszowe XV Targi Wierzby i Wikliny ,,Salix” i XXII Dni Wierzbinka przyciągnęły tysiące zwiedzających z gminy Wierzbinek i gości z różnych zakątków nie tylko regionu konińskiego. Dotarli nawet goście z partnerskiej gminy na Ukrainie. Rozmawialiśmy też z Niemcem, który przyjechał do Wierzbinka z Krzysztofem Łukaszewskim, kilkakrotnym laureatem Targów. Wszystkich serdecznie witał wójt Paweł Szczepankiewicz. Ponad 100 stoisk targowych prezentowało nie tylko wyroby z wierzby i wikliny, ale także m.in. rękodzieło artystyczne, rzeźby w drewnie, malarstwo, rękodzieło orientalne, wyroby z siana i słomy, wyroby ze sznurka, ceramikę użytkową, kompozycje z suszonych kwiatów. Były też …kiełbasy, miód, soki owocowe i wina. Na scenie zaprezentowali się wykonawcy z gminy Wierzbinek, m.in. Gminna Orkiestra Dęta, Kalinianki, Na swojską nutę, Tom-Band. Wystąpił też ukraiński zespół Rozmaj. Przy budynku Urzędu Gminy zatańczył zespół ludowy z Gminnego Ośrodka Kultury w Babiaku.

Kapituła Targów przyznała swoje puchary. W kategorii ,,wierzba i wiklina” trafił on do Jana Cholewy z miejscowości Rudniki nad Sanem, w kategorii ,,rękodzieło artystyczne” – do Joanny Wróblewskiej z Bydgoszczy (a ponadto wyróżnienia do Anny Chlasty z Gniezna, Aleksandry Jeszke-Barańskiej z Piły oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej w Sadlnie), w kategorii ,,rzeźba w drewnie” – do Mirosława Kufla z Bydgoszczy. Gmina Wierzbinek za swoje stoisko otrzymała Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Koło Pszczelarzy w Wierzbinku – Puchar Wojewody Wielkopolskiego. Puchar Wójta Gminy Wierzbinek otrzymał Eugeniusz Świątkowski z Leszna oraz firma Vin-Kon. Puchar Starosty Konińskiego trafił do Teresy Szymańskiej z Koła za haft krzyżykowy. Radny powiatowy Jacek Wysocki nagrodził pucharem Koło Gospodyń Wiejskich w miejscowości Nykiel, a radny powiatowy Andrzej Kłosowski – Kazimierza Konieczyńskiego z miejscowości Podbór, w gminie Kramsk.

is_097

Picture 1 of 78


Rozstrzygnięto też konkurs na najsmaczniejsze ciasto. I miejsce zajęła Anna Piechocka (oprócz nagrody ufundowanej przez Urząd Gminy w Wierzbinku otrzymała nagrodę Ośrodka Szkolenia Kierowców Zbigniewa Susłyka w Kryszkowicach), II – Gabriela Lewandowska, III – OSP Wierzbinek.

is_141

Picture 1 of 144

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA