STARE MIASTO. X Dni Staromiejskie

ds6

Święto mieszkańców gminy – pod takim hasłem odbywały się główne uroczystości X edycji Dni Staromiejskich. W dniach 2 – 3 czerwca można było wziąć udział w wielu imprezach i skorzystać z atrakcji zapewnionych przez organizatorów. Program Dni Staromiejskich zawierał wydarzenia sportowe, kulturalne, muzyczne i samorządowe.

2 czerwca w Urzędzie Gminy w Starym Mieście odbyło się spotkanie delegacji gmin partnerskich z Niemiec, Ukrainy, z gminy Godów na Śląsku oraz z gminy Biała Waka z rejonu Soleczniki na Litwie. Właśnie z tą ostatnią gminą została zawarta umowa o partnerstwie, którą swoimi podpisami sygnowali wójt gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki oraz po stronie litewskiej Gienadij Baranowicz – starosta rejonu solecznickiego. Po oficjalnym podpisaniu umowy, wymianie podarunków i dyskusji na temat współpracy zgromadzeni goście udali się na boisko ,,Orlik”, gdzie trwał pierwszy Euroturniej Gmin Partnerskich o Puchar Wójta Gminy Stare Miasto.

Idea zorganizowania turnieju piłki nożnej przy udziale drużyn lokalnych i zagranicznych była związana ze zbliżającym się EURO 2012. Na staromiejskim ,,Orliku” rywalizacja piłkarska odbywała się przy gorącym dopingu kibiców i przy największych boiskowych przebojach muzycznych. Zwycięzcą turnieju i zdobywcą pucharu została reprezentacja firmy „Jacol”. Drugie miejsce zajęli piłkarze Górnika Konin, na trzecim miejscu uplasowała się drużyna gminy Stare Miasto.

Gdy na ,,Orliku” trwały zmagania piłkarskie, w tym samym czasie na Zbiorniku Retencyjnym odbywały się VI Zawody Windsurfingowe o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wójta Gminy Stare Miasto. Wietrzna pogoda nie zniechęciła zawodników. Zdobywcą pierwszego miejsca został Dariusz Baranowski, drugie miejsce zajął jego brat Artur Baranowski, trzecie miejsce należało do Andrzeja Kuberskiego. Nagrody otrzymali również najstarszy i najmłodszy uczestnik zawodów.

Przegląd Orkiestr Dętych pn. „Muzyka, Obraz, Kultura” odbył się popołudniem na placu przy Zbiorniku Retencyjnym. Można było usłyszeć i zobaczyć przemarsze i występy orkiestr dętych wraz z mażoretkami z gmin: Rychwał, Rzgów, Słupca i Stare Miasto.

Niedziela, 3 czerwca, również wypełniona była wieloma atrakcjami. Przed południem oficjalnie otwarto powstałe w Starym Mieście ”Centrum Kartingowe Radol”. Jest to pierwszy w powiecie konińskim tor gokartowy.

Po południu na placu przy Zbiorniku Retencyjnym wójt Ryszard Nawrocki wraz z Ireneuszem Ćwiekiem, wiceprzewodniczącym Rady Gminy, przywitali mieszkańców, przybyłych gości, delegacje z zagranicy i delegacje gmin powiatu konińskiego. Wójt podziękował również wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznej edycji Dni Staromiejskich oraz życzył udanej zabawy. Po oficjalnych przemowach zaczęła się część artystyczna. Zgromadzona licznie pomimo deszczowej pogody publiczność mogła podziwiać występy artystów z terenu gminy. Zaśpiewał zespół „Bjuti”, występy tańca nowoczesnego i ludowego zaprezentowały zespoły „Uśmiech”, „Lawina” i „Zdarzenie”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty papierniczo-drukarskie zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Starym Mieście i malowanie twarzy wykonywane przez animatorów w strojach korsarzy.

Gdy zbliżał się wieczór, nadszedł czas na główne koncerty. Na początku wystąpiła „Formacja GO”. Potem scena należała do zespołu VOX – głównej gwiazdy wieczoru. Ciepło przyjęto także widowiskowy występ grupy „Lady GaGa”.

Karol Małolepszy

ds11

Picture 1 of 16