ŚLESIN (LICHEŃ). Odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej

IS_DSC00195

Msza św. o godz. 12:00 była centralnym punktem uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Na zakończenie wczorajszego świątecznego dnia w bazylice mniejszej zostały odprawione drugie nieszpory odpustowe, którym przewodniczył bp włocławski Wiesław Mering.

 W trakcie sumy odpustowej 2 lipca modliło się kilkuset pielgrzymów i parafian, a także kilkudziesięcioosobowa grupa osób niepełnosprawnych, które tradycyjnie w lipcu uczestniczą w sanktuarium w tzw. „oazie chorych”.

Jak przekonuje rzecznik sanktuarium, lipcowy odpust to novum dla wiernych i musi minąć trochę czasu, aby się z tą myślą oswoili: „Przez lata odpust 15 sierpnia był dominującym wydarzeniem w liturgii sanktuarium i tak jest kojarzony, że to jest główne wydarzenie w naszym sanktuarium. Natomiast po zatwierdzeniu tekstów liturgicznych w 2006 roku przez Kongregację ds. Świętych Obrzędów, po przeniesieniu Cudownego Wizerunku do bazyliki, został ustanowiony decyzją Watykanu specjalny dzień, w którym celebrujemy tajemnicę Jej obecności tutaj na licheńskiej ziemi. Myślę, że trochę czasu zajmie zanim się utrwali w świadomości wiernych, że 2 lipca jest dniem odpustu w Licheniu, w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej.”

Południowej Eucharystii przewodniczył bp pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki. W koncelebrze uczestniczyli księża marianie oraz księża goście, którzy przybyli do Lichenia specjalnie na uroczystości odpustowe. Wśród kapłanów koncelebrujących Mszę św. był kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny, a także kustosz senior ks. Eugeniusz Makulski, który podziękował zgromadzonym w świątyni pielgrzymom za wspólną modlitwę w trakcie Mszy św. Po zakończeniu Mszy św. wierni wraz z asystą liturgiczną uczestniczyli w uroczystej procesji eucharystycznej alejkami sanktuarium, w trakcie której niesiono sztandary, feretrony i obrazy.

Zdaniem ks. Kieniewicza wymowa odpustu 2 lipca jest dwojaka: „Z jednej strony jest to wizerunek Matki Bożej Bolesnej, a więc tej, która stoi pod krzyżem, która uczestniczy w cierpieniach Chrystusa. Z drugiej strony jest to wizerunek Matki Bożej związanej z historią naszego kraju – Maryja nosi na piersiach białego orła, ukazuje się w 1850 roku, a więc pod zaborami. Jest to znak, że Bóg towarzyszy narodowi, który walczy o swoją tożsamość, o przetrwanie z Bogiem w sercu i z Bogiem na ustach”.

Uroczystości odpustowe ku czci MBL rozpoczęły się w niedzielę pierwszymi nieszporami. Drugim nieszporom, które zakończyły poniedziałkowe uroczystości, przewodniczył pasterz diecezji włocławskiej bp Wiesław Alojzy Mering. W nabożeństwie wziął także udział abp Jaume Pujol z hiszpańskiej Tarragony, który w tych dniach przebywa w diecezji włocławskiej z wizytą duszpasterską.

 Robert Adamczyk/Biuro Prasowe Sanktuarium