SANKTUARIUM W LICHENIU. Pielgrzymka z Bydgoszczy

IS_DSC00403

Pielgrzymi idący w 8. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymce z Bydgoszczy na Jasną Górę przybyli 24 lipca przed południem do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Kilkugodzinny postój piesi wędrowcy wykorzystali przede wszystkim na odpoczynek. W samo południe wzięli natomiast udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej.

Pielgrzymów przy wejściu do licheńskiej świątyni przywitał ks. Wiktor Gumienny, kustosz sanktuarium. Na znak oczyszczenia pokropił przekraczających próg świątyni pielgrzymów wodą święconą. Przed Mszą św. wędrowcy, korzystając z chwili wytchnienia oraz z przyjemnego chłodu panującego w świątyni, dali odpocząć obolałym i zmęczonym stopom.

Ponad 700-osobowa grupa pielgrzymów z diecezji bydgoskiej na pielgrzymi szlak wyruszyła w miniony weekend. Po pokonaniu 120 km dotarła 24 lipca do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, które wyznacza połowę ich trasy. 31 lipca pielgrzymi dotrą do miejsca swojego przeznaczenia, czyli na Jasną Górę.

W pielgrzymce uczestniczą osoby nie tylko z samej Bydgoszczy, ale także z okolicznych miejscowości: Nakła i Górki Klasztornej: „Górka Klasztorna wychodzi 19 lipca, Nakło 20, a całość z Bydgoszczy, z katedry, 21 lipca.” – powiedział ks. Jacek Salwa, organizator pielgrzymki.

Ze względów logistycznych i bezpiecznego poruszania się po drogach pielgrzymka podzielona jest na 8 mniejszych grup: „Ogromna większość to są grupy bydgoskie. Reszta to są z okolicznych dekanatów, z których od lat te grupy pielgrzymują. (…) Jest grupa złota, grupa srebrna (Górka i Nakło), czerwono-czarna, błękitno-czarna, zielono-żółta, przezroczysta, akademicka, biało-żółta, brązowa no i czerwona od Misjonarzy Ducha Świętego ” – dodał ks. Salwa.

W koncelebrze Mszy św. w licheńskiej bazylice uczestniczyło 24 księży, którzy także podążają w pielgrzymce. Spośród pielgrzymów najmłodsze jest 7-miesieczne niemowlę, natomiast najstarszym uczestnikiem jest 77-latek. Jednym z pielgrzymów jest Paweł Dziewiątkowski z bydgoskiego Zespołu Szkół Katolickich, który w pieszej pielgrzymce na Jasną Gore idzie drugi raz: „Mam ważne intencje, wręcz bardzo ważne dla mnie związane z wyborem mojej drogi na przyszłość. Chciałbym te intencje obmodlić i doznać rozpoznania. Chcę zmierzać w grupie do Naszej Matki na Jasna Górę, aby Ona mi dopomogła. Chcę poczuć też trud pielgrzymki, gdyż to jeszcze bardziej pomaga się zjednoczyć, uczy pokory a też można poznać samego siebie.”

Tradycyjnie uczestnicy pielgrzymki niosą ogromny, drewniany krzyż na którym znajdują tabliczki upamiętniające pielgrzymki w poszczególnych latach. Zdaniem ks. Salwy tegoroczna aura pomaga w pokonywaniu kolejnych kilometrów: „Słońce stawia czasami pewne wymagania związane z piciem dużej ilości płynów czy noszeniem czapki, ale jest to pogoda korzystniejsza, bo deszcz zwykle sprawia obtarcia i takie zmęczenie, przygnębienie. A słoneczko, które nam Pan Bóg daje, jest takim wspaniałym darem na to pielgrzymowanie.”

Po Mszy św. pielgrzymi udali się do starej części sanktuarium, gdzie w sąsiedztwie kościoła pw. św. Doroty zjedli obiad. Po krótkim odpoczynku wyruszyli w dalszą drogę w kierunku pobliskiego Kramska, gdzie zatrzymają się na nocleg. Łącznie pielgrzymi idący w pieszej pielgrzymce z Bydgoszczy na Jasną Górę pokonają ok. 300 km.

Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium