KRZYMÓW, PETERSBURG. Dobroci się nie zapomina

Wizyta Krzymów

W grudniu 1990 roku Rosjanin Jurij Lwowicz Matwiejew (Юрий Львович Матвеев) miał groźny wypadek samochodowy w okolicy Brzeźna, w gminie Krzymów. Psychicznie był to jeden z najtrudniejszych momentów w jego życiu. Jechał sam, nie znał polskiego, nie wiedział, do kogo zwrócić się o pomoc. Były godziny wieczorne. Akurat w tym czasie drogą Konin – Koło jechał mieszkaniec Krzymowa Tadeusz Jaroszewski. Zainteresował się losem nieznajomego. I zaoferował pomoc. - Dobroci się nie zapomina – powiedział Jurij Matwiejew, który 11 sierpnia 2012 roku pojawił się w domu Tadeusza Jaroszewskiego, aby podziękować za bezinteresowną pomoc i życzliwość, której doświadczył ponad 21 lat temu.

Wtedy, w grudniu 1990 roku, samochód Jurija Matwiejewa odholowano do Krzymowa, do Tadeusza Jaroszewskiego. Udało się go naprawić. Rodzina Jaroszewskich Rosjanina nakarmiła, przenocowała w swoim domu, pomogła skontaktować się z najbliższymi. Po niezwykłym spotkaniu Jurij Matwiejew zachował kartkę z imieniem i nazwiskiem życzliwego Polaka i miejscem jego zamieszkania.

Rosjanin, mieszkaniec Petersburga, prowadził intensywne życie zawodowe. Został dyrektorem jednego z najważniejszych rosyjskich zakładów produkujących kable telekomunikacyjne. Bywał w wielu krajach, ale nie w Polsce. Ciągle jednak pamiętał o niezwykłej życzliwości, jaka go tu spotkała.

Gdy jego znajoma, Ekaterina Belyakova, została przedstawicielem handlowym Federacji Rosyjskiej w Polsce, poprosił ją o pomoc w odnalezieniu Tadeusza Jaroszewskiego. Udało się to zrobić dzięki internetowi i googlowskiej wyszukiwarce, która pokazała artykuł w Konińskiej Gazecie Internetowej. Zaskoczenie Tadeusza Jaroszewskiego było bardzo wielkie, gdy osoba z rosyjskim akcentem pytała go telefonicznie, czy w roku 1990 pomógł pewnemu Rosjaninowi. Potwierdził. I zaprosił do Krzymowa.

Do wizyty ostatecznie doszło 11 sierpnia. Z Jurijem Matwiejewem przyjechała m.in. Ekaterina Belyakova. Po 21 latach była okazja do podziękowań i wspomnień.

Jurij Matwiejew przekazując album o Petersburgu zaprosił Tadeusza Jaroszewskiego do tego miasta. Ekaterina Belyakova podarowała mieszkańcowi Krzymowa okolicznościowy medal wydany z okazji 90-lecia rosyjsko-polskich stosunków gospodarczych.

Goście zobaczyli Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Poznali też dwie firmy: producenta żywności ,,Kupiec” w Paprotni i Zakłady Mięsne ,,Carnis” w Kole.