WIERZBINEK (MORZYCZYN). Dożynki i dzielenie chleba

IS_476

Mimo ciągłych i coraz szybszych zmian – jak długo na ziemi będzie człowiek, tak długo będą potrzebni rolnicy. Praca rolnika jest udziałem w stwórczym dziele Bożym, jest jego kontynuacją – to słowa ś.p. biskupa Romana Andrzejewskiego, krajowego duszpasterza rolników. Urodził się on w Morzyczynie. Ta miejscowość gościła uczestników tegorocznych Dożynek Gminno-Parafialnych. Na mszy świętej padły słowa o konieczności sprawiedliwego dzielenia chleba, czego niestety obecnie brakuje w Polsce.

Po mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Zespole Gimnazjalno-Szkolnym. Tutaj starostowie dożynek – Ewa Kaźmierska i Piotr Pruski – przekazali chleb wójtowi Pawłowi Szczepankiewiczowi. Dożynkowego chleba mogli spróbować wszyscy obecni, a było ich wyjątkowo dużo. Częstowano też innymi darami ziemi. Tak więc gmina Wierzbinek pokazała swoją wyjątkową gościnność.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się konkurs wieńców dożynkowych. Każda praca została wysoko oceniona. I miejsce przyznano wieńcom z sołectw: Stara Ruda i Wilcza Kłoda. Uroczystość dożynkowa stała się też okazją do wręczenia odznaki honorowej ,,Zasłużony dla rolnictwa” Jarosławowi Lewandowskiemu.