SANKTUARIUM W LICHENIU. Pielgrzymka gimnazjalistów

IS_DSC00017

Grupa ponad 3 tysięcy gimnazjalistów z diecezji włocławskiej przybyła z pielgrzymką do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Młodzi ludzie prosili o łaski przed przystąpieniem do sakramentu bierzmowania. Doroczny zjazd włocławskiej młodzieży rozpoczął koncert zespołu Full Power Spirit. Młodzież zgromadzona na trawniku przed sceną usytuowaną na schodach dzwonnicy wysłuchała autorskich utworów siedleckiej grupy hiphopowej.

“Była to szansa nie tylko do tego, aby zaprezentować swoją twórczość, ale żeby podzielić sie swoim własnym doświadczeniem wiary, które w moim przekonaniu może być dla kogoś motorem napędowym. Jeśli ktoś poszukuje jakiejś głębi w sowim życiu, ktoś mu opowiada o tym, że coś takiego przeżył, że Pan Bóg nie jest rzeczywistością fikcyjną, tylko może być integralną częścią życia człowieka, to może stać się motorem napędowym dla takiego człowieka, żeby on próbował tego Pana Boga w swoim życiu odkryć i spotkać. Staramy się iść tą drogą i nieść Ewangelię” – wyjaśnił Mirek „Miru” Kirczuk, lider formacji Full Power Spirit.

Po koncercie młodzi ludzie wzięli udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, która była centralnym punktem pielgrzymki. Przed i w trakcie Eucharystii młodzież miała możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Na początku Mszy św. do świątyni wniesiona została także kopia krzyża Światowych Dni Młodzieży.

Zdaniem ks. Marcina Topolskiego, organizatora pielgrzymki, ważne jest, aby młodzi ludzie gromadzili się w takim miejscu i wspólnie przeżywali czas przygotowania do sakramentu bierzmowania: “Staramy się raz w roku dla młodzieży gimnazjalnej organizować takie spotkanie, które będzie dotyczyło sakramentu bierzmowania. Oni przyjeżdżają tu, aby tego ducha Bożego zaczerpnąć i spojrzeć na wiarę innym wzrokiem, takim wspólnotowym. Jest większa grupa ludzi, którzy się przygotowują. Oni tez potrafią się wspólnie cieszyć. Chcą tutaj być i ten czas przeżyć po Bożemu.”

W trakcie Mszy św. został odczytany akt zawierzenia młodzieży z diecezji włocławskiej Matce Bożej Licheńskiej.

W Mszy św. uczestniczyło 65 kapłanów. Byli wśród nich opiekunowie poszczególnych grup oraz księża katecheci. Ponadto z gimnazjalistami modlili się m.in. ks. prałat Henryk Włoczewski z Konina oraz ks. Radosław Nowacki z Włocławka. Gospodarzy licheńskiego sanktuarium, księży marianów, reprezentował wicekustosz, ks. Sławomir Homoncik. Koncelebrze przewodniczył bp Stanisław Gębicki, biskup pomocniczy włocławski.

W homilii ks. Marcin Topolski nawiązując do Ewangelii starał sie przedstawić Boga jako tego, który kocha każdego człowieka. Każdego, kto się do niego zwróci, przygarnia i wybacza grzechy. Jak dodał Bóg nie jest każącym władcą, ale kochającym ojcem. Zwrócił także uwagę na to, aby droga, którą juz wkrótce młodzi ludzie będą musieli wybrać, była dobra i wiodła do Boga.

Młodzież, która pielgrzymowała do Lichenia w ramach Diecezjalnej Pielgrzymki III Klas Gimnazjum, przybyła z trzech rejonów diecezji: z rejonu zduńskowolskiego i sieradzkiego, włocławskiego oraz konińskiego. Organizatorem pielgrzymki był Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium