LICHEŃ, WYSOKIE. Uczniowie pielgrzymowali do sanktuarium

7

Grupa 268 uczniów Zespołu Szkół im. bł. Jana Pawła II w Wysokiem (w gminie Kramsk) przybyła 16 października, w dzień wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża, do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. – Jest to już nasza 18. pielgrzymka do Lichenia. To tradycja naszej szkoły, która od tego roku jest Zespołem Szkół. Wcześniej funkcjonowaliśmy jako dwie odrębne placówki – była to Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Jana Pawła II. Od tego roku jesteśmy zespołem, ale tradycje pozostały niezmienne – wyjaśniła Elżbieta Bryl, dyrektor Zespołu Szkół im. bł. Jana Pawła II w Wysokiem.

Oprócz uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w pielgrzymce uczestniczyli także absolwenci placówek, grono pedagogiczne oraz rodzice uczniów. Młodych ludzi do przybycia do licheńskiego sanktuarium nie zniechęciła nawet pogoda, która nie była przychylna dla pielgrzymów: Jesteśmy w tym roku troszeczkę zawiedzeni i niepocieszeni. Zawsze były to pielgrzymki piesze. W tym roku nam się nie udało. Jednak w ostatniej chwili zdecydowaliśmy, żeby ostatni odcinek od Helenowa uczniowie przeszli pieszo, żeby poczuć to, co było w poprzednich latach – dodała dyrektor.

Jedną z uczennic, która przybyła do Lichenia, była Wiktoria Maciejewska. – Idziemy w pielgrzymce, aby oddać hołd naszemu patronowi i wspólnie się pomodlić. Był on wzorem do naśladowania. Warto brać z niego przykład, ponieważ pokazywał, jak kochać innych ludzi mimo, że ich się nie zna. My jesteśmy dumni z tego, że mamy szkolę imienia Jana Pawła II – powiedziała.

Uczniowie wraz ze swymi opiekunami wzięli udział w Mszy św., której przewodniczył ks. Sławomir Kasprzak, proboszcz parafii pw. św. Stanisława, biskupa i męczennika, w Kramsku. W trakcie Eucharystii uczniowie klas pierwszych złożyli tradycyjne i uroczyste ślubowanie. Po Mszy św. zwiedzili apartamenty papieskie w starej części sanktuarium, zatrzymali się także na chwilę modlitwy w kaplicy im. bł. Jana Pawła II, aby pomodlić się przez chwilę przy relikwiach błogosławionego. Na zakończenie swojego pielgrzymowania zwiedzili sanktuarium.

Miejscowość Wysokie oddalona jest od Lichenia o kilkanaście kilometrów. Tamtejsze Szkoła Podstawowa i Gimnazjum, noszą imię Papieża Jana Pawła II. Podstawówka otrzymała imię Papieża Jana Pawła II już w 1991 roku, jako trzecia szkoła w Polsce. Uczniowie tych placówek od 1995 roku pielgrzymują pieszo do Sanktuarium w każdą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Robert Adamczyk, Biuro Prasowe Sanktuarium

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA