KAZIMIERZ BISKUPI. Przegląd Małych Form Teatralnych

IMG_0077

Molierowski Skąpiec, Szeherezada, Mata Hari, Helena Trojańska, gospodarze i goście weselni – to plejada postaci, które 21 października pojawiły się na scenie Ośrodka Kultury w Kazimierzu Biskupim. Powód? 21. edycja „Prologu” – Przeglądu Małych Form Teatralnych organizowanego przez konińskie Centrum Kultury i Sztuki.

To przedsięwzięcie skierowane do młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych. W trosce o rozwój warsztatu teatralnego tej grupy stworzono platformę, na której może prezentować swoje dokonania, konfrontować się z innymi zespołami amatorskimi, poszerzać wiedzę czy zyskiwać nowe inspiracje. Przegląd dopuszcza możliwość realizowania różnych form: od teatru poezji czy estrady poetyckiej, poprzez kabaret, teatr aktora, ruchu, przedmiotu aż po widowiska obrzędowe.

W tym roku dominował teatr dramatyczny w dwojakim wydaniu. Po zabawę teatralną według autorskiego scenariusza sięgnęła słupecka grupa „Human Sapiens”. Młode aktorki, wcielające się w manekiny, uruchamiając kontekst historyczno-kulturowy, dokonały subiektywnego przeglądu kobiecych postaci. Przedstawienia zespołów z Babiaka i Ostrowitego sytuowały się w nurcie, który można by określić jako interwencyjny. Podjęto próbę artystycznego przetworzenia problematyki żywo dotykającej młodych ludzi: relacji pomiędzy najbliższymi, samoakceptacji, konfrontacji z różnymi postawami i rolami społecznymi. Kabaret pojawił się w wykonaniu „Zmiotki” z Sompolna. Trawestacja klasycznego dramatu umieszczonego we współczesnych realiach, przy stworzeniu wyrazistej kreacji protagonisty, dała zadowalający efekt. Prezentacja spektaklu obrzędowego przygotowanego przez Zespół Regionalny im. Anny Markiewicz działający w Bukówcu Górnym wzbudziła duże emocje publiczności. Aktorzy – znosząc granicę oddzielającą ich od widzów – zaprosili do wspólnego biesiadowania, przybliżając w ten sposób zwyczaje weselne ze swojego regionu.

Poza pięcioma konkursowymi realizacjami można było obejrzeć spektakl gościnny przygotowany przez młodzież gimnazjalną ze Stowarzyszenia „Młode Ostrowite”. „Męczeństwo Piotra Oheya” Sławomira Mrożka miało premierę zaledwie miesiąc temu, będąc efektem pracy podczas Polsko-Ukraińskiej Wymiany Młodzieży – projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Komisja Artystyczna w składzie: Maria Witczak – instruktorka ds. teatru, Paulina Pachulska – instruktorka ds. teatru z CKiS w Koninie, Krystian Weber – instruktor ds. muzyki z CKiS w Koninie po obejrzeniu 5 spektakli postanowiła przyznać:

3 równorzędne nagrody w wysokości 500 zł:
Teatrowi „Absolwenci” ze Stowarzyszenia „Młode Ostrowite” – nagroda Wójta Gminy Kazimierz Biskupi
Kabaretowi „Zmiotka” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie – nagroda CKiS w Koninie
Zespołowi Regionalnemu im. Anny Markiewicz z Włoszakowic – nagroda CKiS w Koninie

2 równorzędne wyróżnienia w wysokości 250 zł ufundowane przez CKiS w Koninie:
Teatrowi „Human Sapiens” z Miejskiego Domu Kultury w Słupcy
Teatrowi Młodzieżowemu „Legenda” z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Babiaku

Ponadto przyznano 5 nagród aktorskich – książki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie:
Edmund Lipowy i Henryk Strzymiński z Włoszakowic
Przemysław Miszczak z Babiaka
Weronika Umerle ze Słupcy
Aleksander Prętnicki z Sompolna.

Tekst: Paulina Pachulska, foto: Paweł Hejman