HISTORIA. Zapalili znicze pamięci. Po raz czwarty w Koninie

Pamięć

W 2009 roku Radio Merkury po raz pierwszy zaproponowało słuchaczom akcję “Zapal znicz pamięci”, polegającą na zapaleniu zniczy w miejscach egzekucji i pamięci narodowej z czasów II wojny światowej. W tym roku akcję ogłoszono po raz czwarty, a znicze zapalano w niedzielę, 21 października 2012 r. Akcja “Zapal znicz pamięci” jest wspólnym działaniem pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i pionu edukacyjnego IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku.

W Koninie pierwsze znicze pamięci zapalono o godz. 10:00 na placu Wolności pod tablicą Aleksandra Kurowskiego i Mordechaja Słodkiego. O publicznej egzekucji w dniu 22.09.1939 r. dwóch szanowanych obywateli konińskich – właściciela restauracji i kupca – opowiedział prezes Towarzystwa Przyjaciół Konina Piotr Rybczyński.

W ceremonii zapalenia znicza udział wzięły reprezentacje: II Liceum Ogólnokształcącego z dyrektorem Sławomirem Lorkiem, Towarzystwa Przyjaciół Konina z prezesem Piotrem Rybczyńskim, Oddziału PTTK w Koninie z prezesem Andrzejem Łąckim, szczególnie licznie rowerzyści z Sekcji Turystyki Rowerowej CIKLO Klubu Turystycznego PTTK w Koninie ze swoim guru Władysławem I Ciklo Wojtulewiczem, Sport Club Konin, Crazy Bike, Szkoły Podstawowej nr 11 w Koninie oraz osoby indywidualne z Konina, Goliny, Słupcy i okolic. Najmłodszą uczestniczką była Maja Wawrzyniak z Konina. Łącznie przybyło około 50 osób.

Następnie rowerzyści i automobiliści przemieścili się na teren dawnego cmentarza żydowskiego za parkiem im. Chopina, gdzie 10.11.1939 r. doszło do egzekucji 46 mieszkańców. I tutaj zapłonęły znicze na znak pamięci o niewinnych ofiarach terroru.
Autorzy zdjęć: Andrzej Łącki, Bogdan Rachuba, Wanda Gruszczyńska (+ tekst), Władysław Wojtulewicz