KRAMSK (WOLA PODŁĘŻNA). Janusz Korczak patronem. Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

IS_084

W Roku Janusza Korczaka Szkoła Podstawowa w Woli Podłężnej otrzymała imię tego wyjątkowego pedagoga. Wychowawca i lekarz stał się symbolem męczeńskiej śmierci deportowanych i zamordowanych ludzi. Janusz Korczak do końca pozostał wierny swoim dzieciom i powołaniu (za: www.treblinka.bho.pl). Pokazuje to, jak wielkie wyzwanie stoi przed nauczycielami z tej placówki oświatowej. Bo muszą sobie stawiać pytanie, czy współcześnie w małej szkole znajdującej się w gminie Kramsk można być podobnym do Janusza Korczaka.

Na uroczystości w Wiejskim Ośrodku Kultury w Woli Podłężnej, 14 grudnia, szkoła otrzymała też sztandar. Znalazły się na nim słowa Janusza Korczaka: ,,Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. I zobowiązanie: ,,OJCZYZNA – WIEDZA – PRZYSZŁOŚĆ”. Uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar. I z wielką klasą i zaangażowaniem odśpiewali hymn narodowy i hymn szkolny. Podziwiano też wykonanie części artystycznej, która przypomniała m.in. najsłynniejszą Korczakowską postać literacką – Króla Maciusia Pierwszego.

Dyrektor Małgorzata Błaszczyk długo przyjmowała gratulacje. Okolicznościowe pisma dotarły do Woli Podłężnej także z Warszawy – od Anny Komorowskiej, żony prezydenta RP, przewodniczącej Komitetu Honorowego Roku Janusza Korczaka; od ministra edukacji narodowej Krystyny Szumilas; od rzecznika praw dziecka Marka Michalaka.