GOLINA (KAWNICE). Uczniowie poznali historię papieru

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uczniowie kl. I – III Szkoły Podstawowej w Kawnicach wiedzą już sporo o historii i technice wytwarzania papieru. Wszystko za sprawą udziału w warsztatach edukacyjnych. Dotyczyły one czerpania papieru. Każdy uczeń własnoręcznie przygotował masę papierniczą, a potem miał okazję sprawdzenia sił w produkcji papieru. Zajęcia prowadzone były w duchu dawnej epoki, w stylizowanych strojach średniowiecznych. Jednym z celów warsztatów było również kształtowanie postawy ekologicznej.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się barwienie papieru techniką japońską. Pisząc gęsim piórem piękne i ozdobne litery dzieci przez chwilę mogły stać się średniowiecznymi kaligrafami. Prowadzący przybliżyli uczniom najważniejsze informacje o początkach piśmiennictwa. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość odciśnięcia pieczęci lakowych.

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe karty z własnoręcznie czerpanego papieru oraz wszystkie prace wykonane podczas zajęć. Pokaz i warsztaty prowadzili pracownicy AMER – TOUR z Inowrocławia.

Urszula Lisiewska