KONIN, LICHEŃ. Uczcili 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Licheń - rocznica katastrofy smoleńskiej

10 kwietnia o godz. 8.41 – w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej – przedstawiciele władz Konina (z prezydentem Józefem Nowickim), duchowieństwa, organizacji społecznych złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą 96 ofiar tej tragedii, w tym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, umieszczoną na ścianie kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbe. O tej samej godzinie na terenie miasta na trzy minuty zostały uruchomione syreny alarmowe. Natomiast w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu zabrzmiał największy polski dzwon – Maryi Bogurodzicy. „Katastrofa smoleńska niewątpliwie wpisuje się w serię trudnych dat, takich jak grudzień 1970 czy wprowadzenie stanu wojennego. Ponadto na nowo przywołuje mord na polskich oficerach w Katyniu. Paradoksalnie zatem owocem tej śmierci jest to, że o Katyniu, o zbrodni katyńskiej, usłyszał na nowo świat i musiał się z tym zmierzyć” – powiedział o obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej ks. Piotr Kieniewicz, rzecznik licheńskiego sanktuarium.

Ks. Sławomir Homoncik, wicekustosz licheńskiego sanktuarium, odczytał nazwiska 96 ofiar katastrofy. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej zapalono 96 zniczy symbolizujących osoby, które poniosły śmierć w tym tragicznym wydarzeniu. Po odczytaniu listy nazwisk wierni zgromadzeni w świątyni odmówili dziesiątek różańca w intencji ofiar katastrofy.

O godz. 19.00 w ramach Tygodnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej i Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w bazylice mniejszej Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i wszystkich ofiar katastrofy.
Po Eucharystii uczestnicy wierni przejdą w ciszy pod obelisk ofiar smoleńskiej katastrofy znajdujący się na ul. Klasztornej w Licheniu. Tam, jesienią 2011 r., posadzono 96 dębów symbolizujących ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Na pamiątkę tego wydarzenia przed każdym z dębów zostanie dziś zapalony pamiątkowy znicz.

Trzy lata temu, 10 kwietnia 2010 roku, polski samolot rządowy TU-154, rozbił się podczas próby lądowania na lotnisku na lotnisku wojskowym Smoleńsk – Siewiernyj. Na pokładzie maszyny znajdowała się polska delegacja zmierzająca na obchody rocznicy mordu, jaki w 1940 roku NKWD dokonała na oficerach polskich w lasach katyńskich. Wszyscy pasażerowie zginęli.

(źródła: biura prasowe Urzędu Miejskiego w Koninie i Sanktuarium w Licheniu)