RYCHWAŁ. Jarmark Produktu Lokalnego

KGI1205

Do Kuźni Dobrego Smaku zaprosiło Stowarzyszenie ,,Solidarni w Partnerstwie” na Jarmarku Produktu Lokalnego w Rychwale. Na stoiskach gmin: Tuliszków, Stare Miasto, Rzgów i Rychwał można było spróbować tradycyjnych potraw i ciast, przygotowanych zgodnie ze starymi przepisami. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Złotkowy zorganizowało warsztaty terapeutyczno-florystyczne „Dla Ciebie Mamo…”. Zaprezentowano też dorobek artystyczny poszczególnych gmin: nie tylko muzyczny, ale także w zakresie rzemiosła artystycznego. I zaproszono do konkursu wiedzy o Lokalnej Grupie Działania. Jarmark Produktu Lokalnego był współfinansowany ze środków finansowych Unii Europejskiej.

Oto informacje o niektórych wykonawcach i artystach:

Zespół wokalny ,,Jesień” z Tuliszkowa. Zespół powstał w 1991 roku. Skupia ludzi dojrzałych, ale młodych duchem. Członkowie zespołu spotykają się, by spędzać czas w aktywny i twórczy sposób. Przy akompaniamencie skrzypiec i akordeonu śpiewają niezapomniane przedwojenne szlagiery, a także utwory współczesne. Z piosenkami patriotycznymi i żołnierskimi zespół występuje podczas oficjalnych uroczystości państwowych. ,,Jesień” aktywnie uczestniczy w życiu środowiska lokalnego, bierze udział w wydarzeniach adresowanych do seniorów. Występuje na Międzypowiatowym Przeglądzie Zespołów Śpiewaczych we Władysławowie, podczas Wakacyjnych Spotkań Klubów Seniora w Ślesinie, na Piknikach Seniora w Trzemesznie i Bydgoszczy. Zespół ,,Jesień” organizuje też wieczorki taneczne i wycieczki krajoznawcze.

Malarka Zofia Kurpiewska ze Starego Miasta. Zofia Kurpiewska jest autorką prac plastycznych w konwencji malarstwa wykonywanych akrylem i gwaszem (obrazy malowane tą techniką mają “pełne” kolory, a nie – jak w akwareli – prześwitujące). Tworzy od sześciu lat. Jej obrazy prezentowane były na wystawach uświetniających wydarzenia lokalne w gminie Stare Miasto, jak i w regionie (np. XIV Ogólnopolskie Targi Wikliny ,,Salix” w Wierzbinku, wystawy w bibliotekach publicznych w Rzgowie, Rychwale i Grodźcu). Na 32. Przeglądzie Twórczości Plastycznej „O Złotą Sztalugę”, organizowanym przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, jej trzy obrazy zdobyły nagrodę.

Rzeźbiarz Marek Nuszkiewicz z Grabowej (gmina Rychwał). Brał udział w konkursie na rzeźbę skierowanym do rzeźbiarzy-amatorów z regionu konińskiego, którego tematem był „Trud pracy rolnika”. I za pracę ,,Panorama wsi” otrzymał trzecią nagrodę, finansowaną przez Starostwo Powiatowe w Koninie. Państwo Nuszkiewiczowie prowadzą również Gospodarstwo Agroturystyczne, w którym szczególnie zachwyca ogród pełen kwiatów i licznych prac artystycznych.

Zespół Ludowo- Biesiadny „Bielanki”. Zespól powstał w sierpniu 2007 roku, licząc początkowo 12 osób. W miarę doskonalenia umiejętności wokalnych, zespół zyskał aprobatę i przychylność lokalnej społeczności. Obecnie jest to już osiemnastoosobowa, trzypokoleniowa grupa, pod kierownictwem Lucyny Pankowskiej i akompaniamencie akordeonowym Jana Limaszewskiego. Seniorki zespołu zainteresowania kulturą ludową przekazały swoim córkom i wnuczkom. Obecnie starają się umilać wolny czas dzieciom, młodzieży oraz dorosłym mieszkańcom nie tylko z terenu gminy Rychwał. Dbają o rozwój działalności ludowej i artystycznej, kultywując miejscowe obrzędy i tradycje.

Quantum Band. Zespół powstał przy Orkiestrze Dętej “Quantum” OSP w Rychwale. W jego skład wchodzi młodzież w wieku 15 – 21 lat, grająca w orkiestrze (4 muzyków i 4 wokalistów). Zespół powstał z inicjatywy członków orkiestry, którzy zarażeni pasją muzykowania pragnęli spróbować sił w branży muzyki rozrywkowej. Oficjalną działalność Quantum Band ogłosił 3 lata temu. Swoją obecnością uświetnia festyny plenerowe oraz przeglądy amatorskich zespołów muzycznych. Prowadzi działalność edukacyjną w szkołach podstawowych, mającą na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do rozwijania swoich pasji i talentów. Repertuar jest bardzo zróżnicowany: począwszy od sztandarowych utworów polskiej muzyki lat 60-tych po współczesne covery światowych gwiazd.