KONIN, IGNACEWO, LICHEŃ. Wyróżnienie dla Muzeum i uroczystości związane ze 150. rocznicą Powstania Styczniowego

KGI1DSC00110

W trakcie wspólnej sesji Rady Miasta Konina oraz Rady Powiatu Konińskiego, która odbyła się 9 czerwca w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym zostało uhonorowane tytułem „Zasłużony dla powiatu konińskiego”, jako jedna z instytucji, która w szczególny sposób włączyła się w uczczenie przypadającej w tym roku 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Nagrodę odebrał ks. Krzysztof Jędrzejewski, przełożony domu zakonnego księży marianów w Licheniu.

W połączonej sesji obydwu rad udział wzięli zaproszeni goście, m.in.: Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszalek Sejmu; Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego; Piotr Florek, wojewoda wielkopolski, a także posłowie i senatorowie RP. Nie zabrakło także lokalnych władz samorządowych, z prezydentem miasta Konina Józefem Nowickim oraz starostą powiatu konińskiego Małgorzatą Waszak.

Po zakończonej sesji wszyscy jej uczestnicy udali się do Lichenia, aby w bazylice wziąć udział w mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył Jego Ekscelencja bp Wiesław Mering. Do wydarzeń sprzed 150 laty odniósł się z ogromną powagą i wielkim szacunkiem: „To byli ludzie, którzy nie bali się przeciwstawić potworowi, jakim w tamtym czasie była Rosja. To przecież było mocarstwo, które zajęło większą część Polski. I zdecydować się wystąpić przeciw takiemu złemu mocarzowi, to jest godne podziwu i szacunku”.

Po mszy św. wszyscy udali się do leżącego 10 km od Lichenia pobliskiego Ignacewa. W tej miejscowości doszło do jednej z największych i najważniejszych bitew Powstania Styczniowego. Zorganizowano tu największą w tym roku w Polsce rekonstrukcję bitwy z tego okresu. Wzięło w niej udział ok. 100 rekonstruktorów, konie, armaty.

Robert Adamczyk