









Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej przypada jutro, 15 sierpnia. Tego dni księża marianie, opiekunowie licheńskiego Sanktuarium, zapraszają wiernych na uroczystości odpustowe do Lichenia. Uroczysta suma odpustowa rozpocznie się tradycyjnie o godz. 12.00 w bazylice. 15 sierpnia. to szczególny dzień: „Jest to dzień koronacji Cudownego Obrazu. W tym roku będziemy obchodzić 46. rocznicę koronacji koronami papieskim, której dokonał kard. Stefan Wyszyński w 1967 roku właśnie 15 sierpnia” – powiedział ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu.
Po Mszy św., której będzie przewodniczył bp Bronisław Dembowski z Włocławka, nastąpi poświęcenie kwiatów i ziół przyniesionych przez wiernych do świątyni, gdyż uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny powszechnie nazywana jest także Świętem Matki Bożej Zielnej.
Także w czwartek uroczystości odpustowe będą obchodzone w kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie. W ten sposób księża marianie chcą przypomnieć wydarzenia sprzed 163 lat, kiedy to Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Z tej okazji Msza św. zostanie odprawiona w grąblińskim kościele o godz. 8 rano.
Zakończenie uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Wniebowziętej zaplanowane jest w najbliższą niedzielę,18 sierpnia, także w lesie grąblińskim. Jednak tym razem wierni gromadzić będą się przy kaplicy, w której znajduje się fragment pnia sosny, na której wisiał Cudowny Obraz: „O godz. 15 wyruszy procesja z kościoła św. Doroty z feretronami oraz kopią Cudownego Obrazu. Powędrujemy do lasu grąblińskiego na miejsce objawień. I tam w kaplicy o godz. 16 będzie sprawowana Msza św. I tak zakończymy uroczystości ku czci Matki Bożej Wniebowziętej” – wyjaśnił ks. Kosiorowski.
Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium