LICHEŃ. III Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich

KGI1DSC00144

8 września, w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, kilka tysięcy kobiet zrzeszonych w Kołach Gospodyń Wiejskich przyjechało z całego kraju do Lichenia na III Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich oraz Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich. Dwudniowe spotkanie miało dwa wymiary: kulturowo-folklorystyczny oraz duchowy.

Pierwszego dnia panie spotkały się na Jarmarku Kulturowym tuż przy plaży nad Jeziorem Licheńskim. W trakcie spotkania rozstrzygnięto konkurs na najlepsze potrawy kulinarne. Jury przyznało trzy wyróżnienia: dla KGW Leszczyny, KGW Podegrodzie i KGW Marianowo. W trakcie Jarmarku odbył się także przegląd zespołów folklorystycznych.

W niedzielę uczestniczki Zjazdu KGW wysłuchały wykładu dr Wandy Półtawskiej zatytułowanego “Rola matek i babć w chrześcijańskim wychowaniu młodego pokolenia”. Zaraz po zakończeniu wykładu dr Półtawska rozdawała autografy oraz podpisywała swoje książki.

W imieniu księży marianów pielgrzymów powitał ks. Eugeniusz Makulski, kustosz senior licheńskiego Sanktuarium, który wyraził ogromne zadowolenie z przyjazdu przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich do Lichenia. W trakcie powitania zwrócił uwagę na fakt, że Matka Boża także była gospodynią, która służyła swojemu synowi, Jezusowi Chrystusowi, jak każda z gospodyń służy swoim synom, mężom czy ojcom.

Głównym punktem uroczystości 8 września była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 12.00, której przewodniczył bp pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki. W homilii duchowny nawiązał do trwającego Roku Wiary, jako do wyjątkowego czasu pogłębiania swojej wiary: “Jest to wspaniała okazja, byśmy swoją wiarę mogli zgłębić, byśmy na nowo mogli uświadomić sobie i odnaleźć swoją chrześcijańską tożsamość, swoją postawą byśmy zaświadczyli, czym dla mnie są wartości chrześcijańskie w moim codziennym życiu”.

W trakcie Mszy św. przedstawiciele polskiej wsi przygotowali dary składające się z pracy własnych rąk oraz z plonów ziemi, którą uprawiają. Były wśród nich m.in. chleby własnego wypieku, sękacze, kołacze, owoce, a także ciasta oraz nalewki owocowe.

Wśród uczestniczek były przedstawicielki KGW m.in. z Kaszub, Mazowsza, Wielkopolski, Podkarpacia, Śląska, Pomorza. Jedną uczestniczek byłą pani Stefania Adamiec z Chwaszczyna na Kaszubach. Jej zdaniem brakowało wcześniej takiego spotkania dla kobiet polskiej wsi i z ogromną przyjemnością przyjeżdża do Lichenia: “Jestem drugi raz na tym zjeździe. W zeszłym roku byłam pierwszy raz. Bardzo mi się podoba organizacja i inicjatywa zjazdu”. Jej zdaniem Koła Gospodyń Wiejskich są potrzebne i poprzez tego typu spotkania kobiety polskiej wsi mogą się jednoczyć i wymieniać doświadczenia. W jej odczuciu warto nawiązywać nowe znajomości, a co za tym idzie – kultywować wiejską tradycję, kulturę oraz ludowy folklor.

Na zakończenie tegorocznego spotkania gospodynie udały się do Kaplicy Trójcy Świętej, gdzie o godz. 15.00 wspólnie odmówiły koronkę do Miłosierdzia Bożego. Następnie spotkały się pod pomnikiem Jana Pawła II, by modlić się w intencji kanonizacji polskiego papieża oraz odśpiewać ukochaną jego pieśń – Barkę.

Organizatorem III Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich w Licheniu były Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Ślesin, Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich na Rzecz Promocji i Rozwoju Gminy Ślesin, Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie, Starostwo Powiatowe w Koninie, Ochotnicza Straż Pożarna w Licheniu oraz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Robert Adamczyk – Biuro Prasowe Sanktuarium