STARE MIASTO (LISIEC WIELKI). Zespół Tańca Ludowego ,,Uśmiech” ma 40 lat

Uśmiech

Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech” z Liśca Wielkiego w 2013 r. obchodzi 40-lecie swojej działalności. Z tej właśnie okazji 21 listopada na scenie Konińskiego Domu Kultury odbył się koncert jubileuszowy, który pokazał, że zespół jest kulturalną wizytówką i dumą nie tylko gminy Stare Miasto, ale całego regionu konińskiego.

Zespół powstał w 1973 roku z inicjatywy nauczycielki Barbary Kwiecińskiej przy ówczesnej Szkole Podstawowej w Liścu Wielkim. Tę inicjatywę wspierała od samego początku dyrektor szkoły Barbara Zawal. Dzisiaj „Uśmiechem” kieruje Karolina Zawal, która sama stawiała w nim swoje pierwsze taneczne kroki, „Uśmiech” działa przy Zespole Szkół w Liścu Wielkim, przy wsparciu dyrektor Agnieszki Niekochańskiej. Dzięki stałemu rozwojowi zespół zdobywa wiele nagród i wyróżnień nie tylko w kraju, ale i za granicą. Obecnie do „Uśmiechu” należy 60 osób, a jego absolwenci zasilają szeregi Zespołu Pieśni i Tańca “Konin”. „Taniec łączy pokolenia” – to hasło, które idealnie pasuje do historii jubilata. Tradycje tańca ludowego w tym zespole bardzo często przechodziły bowiem z rodziców na ich dzieci.

W trakcie koncertu jubileuszowego można było zobaczyć wiele tradycyjnych tańców ludowych, m.in. krakowiaka, poloneza, oberka, tańców wielkopolskich i górali żywieckich. Tańce i pieśni wykonywali artyści w różnych grupach wiekowych, za każdym razem nagradzani gromkimi brawami.

Jubileusz był okazją do podziękowań i wyróżnień. Założycielka „Uśmiechu” Barbara Kwiecińska otrzymała odznakę “Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”. Takie samo wyróżnienie otrzymał cały Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech”. Nie zabrakło gratulacji i życzeń od władz samorządowych. Wójt gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki przekazał na scenie symboliczny „czek” w kwocie 4 000 zł, która zostanie przekazana artystom. Taką samą kwotę dla zespołu podarował również prezydent miasta Konina Józef Nowicki.

Samorząd gminy Stare Miasto życzy „Uśmiechowi” dalszych sukcesów oraz kolejnych tak wielkich jubileuszy.

 
PROMOCJA, REKLAMA, PROMOCJA, REKLAMA