KAWĘCZYN. Dożynki Gminno-Parafialne

IS_510

24 sierpnia mieszkańcy gminy Kawęczyn dziękowali za tegoroczne zbiory na Dożynkach Gminno-Parafialnych w Kawęczynie. Zapraszali na nie: wójt gminy Jan Nowak; przewodniczący Rady Gminy Piotr Gebler; ks.Antoni Janicki, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Tokarach; starościna dożynek Sylwia Jaros-Przychcy; starosta dożynek Andrzej Cholajda. Mottem zaproszenia były słowa Jana Pawła II: ,,Oddajmy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywają chleb dla kraju…”. Msza święta dziękczynna została odprawiona pod wielkim namiotem. A wspólnie modlili się nie tylko mieszkańcy gminy, ale także goście, i to z różnych obozów politycznych.

Korowód dożynkowy ze wspaniałymi wieńcami przeszedł spod Urzędu Gminy w Kawęczynie. Na przedzie szła Orkiestra Dęta OSP Tokary, której kapelmistrzem jest Eugeniusz Grzelak.

Po mszy świętej wójt Jan Nowak w wystąpieniu okolicznościowym podziękował rolnikom za trud i ciężką pracę. Podkreślił też, że żniwa były udane i bezpieczne. Starostowie dożynek: Sylwia Jaros-Przychcy i Andrzej Cholajda przekazali chleb upieczony z tegorocznej mąki oraz kosz z owocami, warzywami i miodem przedstawicielom władz samorządowych. Darami tymi zostali potem poczęstowani wszyscy obecni.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wzięło udział blisko 20 prac, będących realizacją ciekawych pomysłów. I miejsce zajął wieniec z Kawęczyna, II równorzędne – wieńce z Będziechowa i Głuchowa, III równorzędne – wieńce z Dziewiątki i Marianowa Kolonii.

W ramach Festiwalu Kuchni Wielkopolskiej zorganizowano konkurs kulinarny. I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Tokary, II – KGW Wojciechów, III – KGW Ciemień, IV – KGW Młodzianów, V – KGW Marcinów.

Dużo radości dostarczyła część artystyczna. Wystąpił kabaret ,,Klapa” z Żegocina i kapela ludowa z Żegocina. Okolicznościowy program artystyczny przygotowali uczniowie Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kawęczynie. Poza tym podziwiano ,,Apolinarski Group” z Bukówca Górnego, grupę kaskaderów konnych wykonujących pokazy ułańskie i pokazy woltyżerki kozackiej.