SOMPOLNO. Dożynki Gminno-Parafialne i słowa burmistrza o napiętej sytuacji w Europie

IS_DSC_5052

,,Plon niesiemy plon, urodzajny plon, żeby chleba było więcej, żeby radość, żeby szczęście weszły w każdy dom, plon niesiemy plon”. Słowa tej pieśni zabrzmiały podczas Dożynek Gminno-Parafialnych w Sompolnie. ,,W imieniu własnym, lokalnej społeczności oraz władz samorządowych pragnę podziękować rolnikom i ich rodzinom za determinację oraz wytrwałość, która nieodłącznie towarzyszy im w codziennej pracy. Życzę spełnienia planów, wielu sukcesów, satysfakcji z realizacji podjętych zamierzeń, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym” – mówił burmistrz Sompolna Andrzej Kossowski.

Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie msza św. w kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny w Sompolnie, podczas której przedstawiciele władz samorządowych wraz z mieszkańcami wspólnie zanosili dziękczynne modlitwy za tegoroczne zbiory. Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez poczty sztandarowe oraz Sompoleńską Orkiestrę Dętą przeszedł ulicami miasta na plac przy Urzędzie Miejskim, gdzie odbyła się oficjalna i artystyczna część święta plonów. Przybyłych gości i mieszkańców powitał burmistrz Sompolna Andrzej Kossowski. W swoim wystąpieniu zwrócił też uwagę na problemy. ,,Drodzy rolnicy, ten rok jest dla nas trudnym rokiem. Znacząca część upraw na terenie naszej gminy uległa zniszczeniu na skutek wiosennych przymrozków i gradobicia, co spowodowało obniżenie plonów, a zatem i przychodów wielu gospodarstw. To trudne położenie naszego rolnictwa potęguje jeszcze dość napięta sytuacja polityczno–gospodarcza w Europie. Tym bardziej pochylamy z wdzięcznością i szacunkiem głowy za to, że niezależnie od warunków pogodowych oraz czynników politycznych i ekonomicznych z sercem oddajcie się pracy na roli, a jej efektem jest nasz dzisiejszy gminny plon – piękne wieńce i bochen chleba. Podniosły nastrój i wcześniejsza wspólna modlitwa podczas mszy świętej są radosnym podziękowaniem za tegoroczne zbiory”.

Starostami tegorocznych dożynek byli: Magdalena Trzymkowska, która wraz z mężem Dariuszem prowadzą 40 ha gospodarstwo rolne w Stefanowie, oraz Mirosław Szabelski, który wspólnie z żoną i synem w miejscowości Zakrzewek prowadzą gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji warzyw i zbóż. Starostowie przekazali dożynkowy bochen chleba gospodarzowi gminy – burmistrzowi Andrzejowi Kossowskiemu. Potem kawałkami chleba zostali poczęstowani obecni na uroczystości.

Na święcie plonów nie zabrakło starannie wykonanych pięknych koron dożynkowych, które są świadectwem, że mieszkańcy gminy Sompolno chcą pielęgnować tradycje i dziedzictwo kulturowe. Wieńce dożynkowe przygotowały 4 sołectwa: Belny, Marcjanki, Sompolinek i Sycewo oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wierzbia. Komisja konkursowa wybrała najpiękniejsze prace. I miejsce zajął wieniec z sołectwa Sycewo, II – z sołectwa Sompolinek, a III – przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzbia. Wyróżniono wieńce z sołectwa Marcjanki oraz z sołectwa Belny.

Po części oficjalnej rozpoczęły się prezentacje artystyczne. Wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” ze Śmigla, zespół folklorystyczny Dębowiacy oraz zespół Kwiaciarki i Iza Bednarska. Poza tym zebrani zobaczyli tańce standardowe i latynoamerykańskie w wykonaniu par z Centrum Tańca Mark Dance z Płocka.

Niezaprzeczalną atrakcją tegorocznych dożynek było swojskie jadło, przyrządzone przez Koła Gospodyń Wiejskich z Mostek, Marcjanek, Sycewa, Wierzbia i Sompolinka. Święto plonów zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Bravi”.

Dożynki Gminno-Parafialne w Sompolnie zostały przygotowane przez Burmistrza Miasta Sompolno i Miejsko–Gminny Ośrodek Kultury. A pomogła grupa sponsorów. Im także należą się wyrazy uznania za to, że zechcieli współtworzyć tak ważne wydarzenie w gminie.

(źródło: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Sompolnie, Urząd Miejski w Sompolnie)