GOLINA. Czytali ku pokrzepieniu serc

czytanie

W tym roku odbyła się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Pochylamy się bowiem zawsze nad najważniejszymi dla Polaków dziełami, które jawią się w powszechnej świadomości jako wybitne, będące odzwierciedleniem ducha narodu, a także kształtujące tego ducha. 6 września w ponad 1600 miejscach w całym kraju, także w Golinie, czytany był najsłynniejszy, monumentalny cykl powieści Henryka Sienkiewicza – „Trylogia”.

Gospodarzem golińskiej odsłony „Narodowego Czytania” była Biblioteka Publiczna. Akcję mającą wyjątkowo uroczystą oprawę zorganizowano przed siedzibą książnicy. Dyrektor Żanetta Matlewska powitała serdecznie wszystkich zebranych, przybliżając im jednocześnie ideę przedsięwzięcia.

Fragmenty „ Potopu” czytały: burmistrz Goliny Tadeusz Piotr Nowicki, ksiądz prałat Marian Górski, radna Rady Miejskiej w Golinie Zofia Kasprzak, uczennica Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Agata Sieczkowska, nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Golinie Przemysław Ciesielski, nauczyciel w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Golinie Justyna Sieczkowska oraz słuchaczka Golińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Zofia Szota. Dzięki wspaniałej interpretacji znamienitych lektorów licznie zgromadzeni przed biblioteką golinianie bez trudu mogli wyobrazić sobie, jak wyglądała obrona Jasnej Góry, poczuli się niemal tak, jakby byli naocznymi świadkami bohaterskich czynów Andrzeja Kmicica.

Po wysłuchaniu tekstu zebrani zapoznali się z ekspozycją przygotowaną specjalnie na tę okazję. Składała się na nią: wystawka z różnych wydań ‘Trylogii”, życiorys jej autora oraz list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Następnie przyszedł czas na sygnowanie książek Henryka Sienkiewicza specjalną okolicznościową pieczęcią z logo akcji „ Narodowe Czytanie Trylogii”, podarowaną przez Kancelarię Prezydenta. Po tak oryginalną pamiątkę ze spotkania z bodaj najsłynniejszym historycznym cyklem w polskiej literaturze ustawiła się długa kolejka.

Wszyscy czytający, którzy poświęcili swój czas, by dzięki magii słowa zabrać nas choć na chwilę do świata wykreowanego przez Sienkiewicza otrzymali z rąk dyrektor książnicy Żanetty Matlewskiej specjalne podziękowania.

Sukces akcji pozwala mieć nadzieję, że nowe pokolenia będą widzieć w klasycznej literaturze nie tylko przymusowe lektury szkolne, ale również ponadczasową prawdę o międzyludzkich relacjach i godnym życiu w społeczeństwie.

Karolina Kasprzak