KAZIMIERZ BISKUPI. Nie może zabraknąć energii i oryginalności

,,Jakie to przymioty mają Was cechować? Otóż takie: praca, uczciwość, sprawiedliwość i roztropność. Jak to realizować? Poprzez działalność umysłową, poprzez ducha przedsiębiorczości i osobistą odwagę. Nie może Wam zabraknąć energii i oryginalności. To tyle, a może aż tyle” – zwrócił się do przedstawicieli władzy publicznej nowy przewodniczący Rady Gminy w Kazimierzu Biskupim Mirosław Grzelak.

Poniżej pełna treść wystąpienia:

Panie i Panowie!
Wysoka Rado!
Panie Wójcie!
Szanowni Państwo!

Stajecie przed ogromnym wyzwaniem, oto nagle sprawy publiczne, społeczne, ludzkie stają się waszymi sprawami. Wasze indywidualne przymioty jako obywateli tej „małej ojczyzny” muszą przyczynić się do utrzymania dobrego kierunku rozwoju, dobrej administracji i pomyślności. Jakie to przymioty mają Was cechować? Otóż takie: praca, uczciwość, sprawiedliwość i roztropność. Jak to realizować? Poprzez działalność umysłową, poprzez ducha przedsiębiorczości i osobistą odwagę. Nie może Wam zabraknąć energii i oryginalności. To tyle, a może aż tyle. Wpisujecie się w historię tej Gminy, niech to będzie dobra historia. Waszym czasem jest teraz. Demokracja przecież wynika z przeświadczenia, że w zwykłych ludziach tkwią niezwykłe możliwości. Bądźcie zatem tak przysposobieni.

Panie Wójcie!

Ogromny mandat społecznego zaufania, jaki otrzymałeś z woli wyborców w akcie głosowania jest zaledwie początkiem Twojego sukcesu. Wektorem tego sukcesu był po części Twój program, ale i wielka potrzeba zmiany na fotelu włodarza tej Gminy. Włodarza zmieniłeś sam, stając się włodarzem. Wokół Ciebie pozostali ludzie, którzy nie zawsze będą mieli chęć i ochotę Ci pomagać. Będzie Ci niełatwo zmienić ich naturę, przyzwyczajenia się do przeszłości i zmienić myślenie w przychylność. Ale takie wyzwania powinny tylko motywować Cię do pokazania, iż potrafisz, że wiesz do jakiego celu dążysz. Czasami możesz mieć wrażenie, że zmiany personalne zmienią sprawy, a to może być tylko pozór, ale jeżeli sprawy pójdą w złym kierunku musisz i na to się odważyć. Mandat uzyskany w wyborach powszechnych daje Ci też mocną pozycję i rolę nie tylko władzy wykonawczej, ale partnera równorzędnego dla władzy uchwałodawczej. Innymi słowy Rajcy i Włodarz są skazani na wzajemną współpracę. Twój sukces będzie Naszym sukcesem i odwrotnie. Gdybym Ci miał napisać motto dla tych 4 najbliższych lat to: „wymagaj od innych, ale jeszcze więcej od siebie”. To do pracy Panie Wójcie.

(II sesja Rady Gminy, 5 grudnia 2014 r.)