GYOR. Zawodnik z Konina na Olimpiadzie Szachowej do lat 16

W dniach 12 – 22 grudnia w węgierskim mieście Gyor odbyła się Olimpiada Szachowa do lat 16, którą można traktować jako Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Szachach. Nasz kraj reprezentowany był przez dwie drużyny – Polskę 1 w składzie: Łukasz Jarmuła, Mikołaj Tomczak, Szymon Gumularz, Igor Janik i Ewa Harazińska, oraz Polskę 2 w składzie: Jakub Szóstko, Piotr Śnihur (UKS Smecz Konin), Jakub Kosakowski, Igor Kowalski i Aleksandra Dadełło.

Piotr Śnihur z UKS  Smecz Konin (na zdjęciu drugi z prawej) uzyskał bardzo dobry wynik

W zawodach uczestniczyły 54 zespoły, a w każdej drużynie grało po 4 zawodników.

RUNDA 1

Polska 2 Korea Południowa 2 4:0

Pierwsza runda to raczej spacerek. Polska 2 szybciutko odprawiła z kwitkiem drużynę Korei Południowej 2, w stosunku 4-0.

RUNDA 2

Polska 2 Serbia 2,5:1,5

Druga runda to już zupełnie co innego. Polska 2 podejmowała teoretycznie silniejszego przeciwnika – reprezentację Serbii. Na drugiej szachownicy popis umiejętności gry dał Piotr Śnihur. Od początku uzyskał obiecującą pozycję, która pozwoliła na szybką i pewną wygraną po 27 ruchach. Polska 2 pokonała Serbię w stosunku 2,5 – 1,5.

RUNDA 3

Polska 2 Węgry 0,5:3,5

Polska 2 była podejmowana przez bardzo silną ekipę gospodarzy. Niestety, tym razem nie udało się sprawić niespodzianki. Swoją partię bardzo dobrze grał Piotrek i doprowadził do wygranej pozycji. Niestety – z uwagi na duży niedoczas – skończyło się tylko podziałem punktów.

RUNDA 4

Polska 2 Słowacja 2,5:1,5

W meczu przy wyniku 2-1 w nieco lepszej pozycji Piotrek zdecydował się zagrać na remis. Złożył propozycję przeciwnikowi, który ją przyjął. Dzięki temu Polska wygrała mecz 2,5 – 1,5.

RUNDA 5

Polska 2 Rumunia 0,5:3,5

Polska 2 podejmowała wyżej notowaną drużynę Rumunii. Wynik swojej partii odwrócił Piotrek, który w pewnym momencie miał decydującą przewagę. Niestety, kolejny raz partia kończyła się w niedoczasie, gdzie Piotrek podstawił i musiał uznać wyższość swojego przeciwnika.

RUNDA 6

Polska 2 Białoruś 2,5:1,5

Polska 2 podejmowała silną drużynę Białorusi. Kolejną bardzo dobrą partię zagrał Piotrek, który po jednostronnej walce pokonał wyżej rozstawionego rywala.

RUNDA 7

Polska 2 Turcja 1,5:2,5

W tej rundzie Polska 2 podejmowała bardzo silną drużynę Turcji. Piotrek uzyskał dość pewny remis.

RUNDA 8

Polska 2 Irlandia 3,5:0,5

W tym meczu Piotrek nie grał. Podjęto decyzję, aby odpoczął, ponieważ Irlandia nie była wymagającym przeciwnikiem.

RUNDA 9

Polska 2 Grecja 2:2

Polska 2 w tym meczu zmierzyła się z Grecją. Na drugiej szachownicy najlepiej grający w drużynie Piotrek rozegrał kolejną dobra partię i po uzyskaniu przewagi na początku partii z ruchu na ruch powiększał ją i w końcu wygrał.

RUNDA 10

Polska 2 Gruzja 0:4

W słabym nastroju Polska 2 zakończyła zawody – przegrała bowiem z Gruzją. Jak zwykle ciekawą partię rozegrał Piotrek, który niestety – również z uwagi na niedoczas – nie doliczył wszystkich wariantów i partię przegrał.

Ostatecznie Polska 1 zajęła 21. miejsce, a Polska 2 była 23.

Piotr Śnihur uzyskał 5,5 pkt. w 9 partiach. To wynik bardzo dobry zważywszy na fakt, że walczył z wyżej rozstawionymi zawodnikami.

Wyniki końcowe – http://chess-results.com/tnr153962.aspx?lan=3

Wynik Piotra – http://chess-results.com/tnr153962.aspx?lan=3&art=9&flag=30&wi=821&snr=119
Ciekawy filmik z Olimpiady – https://www.youtube.com/watch?v=-JofawF97XU
Strona Olimpiady – http://wyco2014.chess.hu/

Nadesłał: Kamil Szadkowski