KONIN. 1 sierpnia. ,,Miasto 44″ – pokaz specjalny w rocznicę Powstania Warszawskiego

Prezydent Miasta Konina i Koniński Dom Kultury zapraszają 1 sierpnia na pokaz specjalny filmu ,,Miasto 44″. Film pokazany zostanie z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekcja obrazu w reżyserii Jana Komasy odbędzie się w Kinie Centrum, w sobotę 1 sierpnia, o godz. 20.00. Wstęp wolny.

Pokaz specjalny filmu ,,Miasto 44″ poprzedzi uroczystość upamiętniająca Powstańców, która odbędzie się w kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbe w Koninie. Początek uroczystości o godz. 18.00. O godz. 17.00  o wybuchu Powstania przypomną także syreny. Minutą ciszy uczcimy pamięć walczących o wolność Polski.

Warto wspomnieć, że w Powstaniu Warszawskim walczyli także mieszkańcy Konina i regionu konińskiego. Wspomnieć należy tutaj takie postacie, jak: zmarły w ubiegłym roku Jerzy Nawrotek, lekarz i społecznik; Eryk Rosin, koniński aptekarz czy Antonii Rusin, mieszkaniec pobliskiego Ksawerowa, oficer Narodowych Sił Zbrojnych. O bohaterstwie takich właśnie ludzi mówi między innymi film ,,Miasto 44″.

Prapremiera filmu miała miejsce 30 lipca br. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na ekranie wielkości wieżowca obejrzało go ponad 12 tysięcy widzów, wśród nich znaleźli się Warszawscy Powstańcy, którzy przyjechali z różnych stron kraju i świata na uroczystości związane z 70. rocznicą ostatniego narodowego zrywu. Wizję Jana Komasy ocenili entuzjastycznie. Film oddaje ich zdaniem powstańczą rzeczywistość. Nic dziwnego, reżyser przygotowywał się do niego, prowadząc wielogodzinne rozmowy ze świadkami i uczestnikami tego wydarzenia, wstąpił do jednej z grup rekonstrukcyjnych; mieszkał i pracował w Muzeum Powstania Warszawskiego, czytał, przerzucił setki dokumentów. Komasa został również autorem linii fabularnej dokumentu „Powstanie Warszawskie”.

Na sukces tego filmu pracowało 500 osób. Na jego potrzeby zostało uszytych ponad 3000 tysiące kostiumów, użyto w nim 400 par butów, 200 panterek niemieckich i 600 par butów wojskowych – nad tą częścią przeogromnej produkcji czuwała czołowa polska kostiumograf – Dorota Roqueplo.

Najlepszą recenzją tej produkcji niech będą słowa Powstańców Warszawy, którzy po uroczystym seansie w stolicy powiedzieli tak: Film mówi wiele prawdy o Powstaniu. Tak było naprawdę (Wojciech Barański, ps. Bar), ,,Miasto 44” jest przede wszystkim dla młodzieży. Może też przemówić do widzów zagranicą. Oglądając je, po raz pierwszy poczułam, że ja to przeżyłam. To jest moje Powstanie (Anna Jakubowska, ps. Paulinka).

(nadesłał: Koniński Dom Kultury)