STARE MIASTO (MODŁA KRÓLEWSKA). Podziękowali za plony

1

Rolnicy z gminy Stare Miasto podziękowali za tegoroczne plony podczas Dożynek Gminno-Parafialnych. To tradycyjne dziękczynne święto odbyło się 6 września na terenie przy zbiorniku retencyjnym w Modle Królewskiej. Uroczystości rozpoczęto od przejścia korowodu dożynkowego z Modły Księżej w kierunku Modły Królewskiej przy akompaniamencie Orkiestry Staromiejskiej i towarzyszącymi im mażoretkami ”Sigma”.

Proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Starym Mieście Mirosław Dereszewski odprawił polową mszę św. dziękczynną oraz dokonał poświęcenia plonów. Msza św. była koncelebrowana przez księży: Dariusza Maćczaka, Waldemara Szafrańskiego i Waldemara Jelinka.

Następnie przyszedł czas na oficjalne przemówienia: Wójta, Przewodniczącej Rady Gminy, oraz sołtyski Modły Królewskiej. Delegacje wszystkich sołectw wręczyły na ręce Wójta Ryszarda Nawrockiego bochny chleba, życząc jednocześnie, aby ten chleb był dzielony równo, mądrze i sprawiedliwie. Chleb oraz życzenia przekazali również starości dożynkowi: Zdzisław Wróblewski i Danuta Tarłowska. Nie mogło zabraknąć tradycyjnych przyśpiewek, adresowanych do włodarzy gminy, które symbolizują zarówno podziękowania jak i oczekiwania mieszkańców. Delegacja sołectwa Modła Królewska śpiewała: „Nasze władze gminy Modły nie kochają, bo ludzie w tej wiosce ciągle narzekają. Jest asfalt na drodze, chodniki już mamy, może kanalizy też się doczekamy. Panie wójcie gminy, serdecznie prosimy, przy twojej pomocy marzenia spełnimy. Dziękujemy pięknie za autobus miejski, za ładną świetlicę, w której jest klub wiejski. Niech żyją nam władze i Modła pięknieje, a rolnik posprząta więcej niż zasieje”.

Podczas dożynek uhonorowano również mieszkańców tytułem „Zasłużony dla rolnictwa” przyznawanym przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tytuły otrzymali: Gradecka Maria z Krągoli, Kamiński Henryk z Żychlina, Kaszuba Marianna z Krągoli, Kolska Krystyna z Żychlina, Niewiadomska Marianna z Żychlina, Olejnik Suplicjusz z Kars, Warzych Dariusz z Modły Kolonii, Zbierski Jarosław z Krągoli, Kamińska Elżbieta z Żychlina, Kubiak Teresa z Kars, Kujawa Mirosław z Janowic, Mikuła Adam z Bicza, Robak Renata z Modły Królewskiej, Rumak Teresa z Krągoli, Tarłowski Daniel ze Żdżar. Dodatkowo Starosta Koniński Stanisław Bielik wręczył wyróżnienia honorowe „Zasłużony dla powiatu konińskiego”. Wyróżnienia otrzymali: Kwieciński Maciej z Liśca Wielkiego, Olejniczak Konstanty z Rumina, Wejman Lesław ze Żdżar Kolonii, Wojciechowska Katarzyna – dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żychlinie.

Nagrodzono również pięknie i pomysłowo przyozdobione posesje w Modle Królewskiej. Komisja konkursowa jako trzy najbardziej atrakcyjne wybrała posesje: Marianny Kwiecińskiej, Jadwigi Derda oraz Elżbiety Krzyżak. Laureatom wręczono nagrody oraz liczne wyróżnienia.

Na dożynki w Modle Królewskiej przybyły również delegacje miast i gmin partnerskich: Mittenwalde w Niemczech, Petrovice z Czech oraz gmina Godów na Śląsku. Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń kulturalnych pomiędzy samorządami.

Dla zgromadzonej publiczności wystąpił zespół tańca i pieśni ludowej „Uśmiech” z Liśca Wielkiego oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Modle Królewskiej. Następnie biesiadne szlagiery zagrałam kapela „Śląskie Pierony”, a po niej wystąpiła Justyna Mosiej z zespołem Buenos Aires.

(Urząd Gminy w Starym Mieście)