KAZIMIERZ BISKUPI. Koniec z ,,tykającą bombą ekologiczną”

,,Wójt gminy Jan Sikorski napisał do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym poinformował go o ,,tykającej bombie ekologicznej”. Sprawa dotyczy ok. 15 tysięcy ton odpadów, znajdujących się na terenie nieruchomości przy ul. Biurowiec 3 w Kazimierzu Biskupim” – informowała KGI w tekście z 18 października 2015 roku. 23 grudnia 2015 roku rozpoczęło się paczkowanie odpadów i ich wywóz z terenu gminy. Wszystko więc wskazuje na to, że śmieciowy problem zostanie pozytywnie rozwiązany.

Metryka opisywanej sprawy jest długa. Początku należy upatrywać w dacie 16 sierpnia 2006 r., kiedy została wydana decyzja Wojewody Wielkopolskiego w sprawie pozwolenia na wytwarzanie odpadów. Głównie rok 2015 obfitował w pisma informujące o problemie składowania śmieci przy ul. Biurowiec 3. Powiadomieni zostali m.in.: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Starosta Koniński, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministerstwo Środowiska.

Droga do sukcesu nie była łatwa. Pomogły protesty społeczne i interwencje osób decyzyjnych. Ostatecznie – po 10 latach – zostaje wygaszana działalność przedsiębiorstwa handlowo-usługowego „Tyl-Oil” w Kazimierzu Biskupim przy ulicy Biurowiec 3.


(UG Kazimierz Biskupi)