STARE MIASTO. Gmina rozkręciła się na majówkę

1

Ponad 400 rowerzystów przejechało przez gminę Stare Miasto podczas XIII Rajdu Rowerowego. Do pokonania była trasa licząca 27 km. Rajd wystartował przy Wiejskim Placu Zabaw w Żychlinie i przejechał przez miejscowości gminy Stare Miasto. Uczestnicy rajdu oraz organizatorzy dobrze oceniają całe wydarzenie. „Jesteśmy zadowoleni z frekwencji rowerzystów, z pewnością przyczyniła się do tego sprzyjająca pogoda. Już na starcie zauważyć można było długą kolejkę osób zapisujących się i kupujących pamiątkowe rajdowe koszulki. Cieszy nas, że w rajdzie wzięli udział zarówno mieszkańcy gminy, jak i Konina. Oznacza to, że rajd spotyka się z dużym zainteresowaniem i warto co roku powtarzać to wydarzenie” – ocenił wójt gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki.

Rajd był wydarzeniem skierowanym dla całych rodzin, uczestniczyła w nim duża ilość dzieci. Dlatego w połowie trasy, w gospodarstwie agroturystycznym „W siodle” (w miejscowości Trójka),  zorganizowano postój, podczas którego można było posilić się kiełbasą z ogniska.

Gdy rowerzyści dotarli na metę na Wiejskim Placu Zabaw w Żychlinie, trwał już tam „Dzień Integracji z Jabłkiem w Tle”. Była to pierwsza impreza plenerowa tego sezonu, dlatego atrakcji nie mogło zabraknąć. Umiejętności taneczne, wokalne i teatralne zaprezentowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół w Żychlinie oraz przedszkolaki z tamtejszego oddziału przedszkolnego. Z kolei dzieci zgromadzone na placu chętnie brały udział w zabawach z animatorami oraz atrakcjach przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto (m.in. chusta klanzy oraz wykonanie łańcucha integracji). Dla najmłodszych dostępne były nieodpłatnie takie atrakcje, jak malowanie twarzy oraz dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Strażacy ochotnicy umożliwili dzieciom wypróbowanie pomp strażackich i zwiedzanie samochodu bojowego.

W trakcie imprezy całe rodziny mogły wziąć udział w konkursach z „jabłkiem w tle” przygotowanych przez Urząd Gminy Stare Miasto. Do wygrania były cenne nagrody w postaci kosiarek ufundowane przez sadowników: Leonarda Sarnocińskiego i Janusza Sarnowskiego. Reprezentacje rodzinne miały również swoje 5 minut podczas konkursu wokalnego na scenie.

Dla wszystkich, którzy zgłodnieli przygotowano liczne potrawy i przysmaki. Była kiełbasa z grilla, pokaz gotowania żuru na żywo (połączony z degustacją) oraz liczne słodkości i potrawy przygotowane przez Radę Rodziców przy Zespole Szkół w Żychlinie oraz tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich.

Serdecznie zapraszamy na kolejne wydarzenia w gminie Stare Miasto. Już niebawem Dni Staromiejskie, które odbędą się w dniach 4 – 5 czerwca. Dokładny program będzie dostępny na stronie internetowej www.stare-miasto.pl oraz www.bibliotekast.pl

Organizatorzy: Urząd Gminy Stare Miasto, Biblioteka Publiczna Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Starym Mieście.

(Urząd Gminy w Starym Mieście)