WIERZBINEK. Święto gminy i wikliny

IS_IS_706

15 maja tysiące osób przyjechało do Wierzbinka, w związku z XIX Ogólnopolskimi Targami Wierzby i Wikliny „Salix”, połączonymi z XXVI Dniami Wierzbinka. Swoje wyroby zaprezentowało wielu wystawców z całej Polski. Na stoiskach królowała wiklina. Nie zabrakło jednak także rzeźb, obrazów, wyrobów ze słomy, siana, ceramiki, koronek oraz innych wyrobów rękodzielniczych.

W pierwszej odsłonie części artystycznej wystąpili młodsi i starsi wykonawcy z gminy Wierzbinek, prezentując swoje talenty wokalne, taneczne oraz gry na instrumentach. Oklaskiwano również gminne zespoły ludowe: „Kalinianki” i „Na swojską nutę”.

Podczas oficjalnej części uroczystości zaproszonych gości i wystawców powitał wójt gminy Wierzbinek, dr Paweł Szczepankiewicz. Przypomniał, że obecny rok jest znaczący, ze względu m.in. na 1050-rocznicę chrztu Polski. Życzył wszystkim miłego pobytu i dobrej zabawy podczas Targów Wierzby i Wikliny.

Dla wystawców ważnym momentem był werdykt kapituły oraz wręczenie pucharów. Oceny stoisk wystawowych dokonała komisja w składzie: Karolina Racinowska, Małgorzata Pikowska, Alina Rosiak, Włodzimierz Gemziak, Elżbieta Walicka i Anna Puszkiewicz. Wybór nie był łatwy, ponieważ wystawcy prezentowali bardzo wysoki poziom. Ostatecznie główną nagrodę w kategorii wierzba i wiklina otrzymała Małgorzata Malara z Częstochowy. Nagrodę w kategorii rzeźba w drewnie odebrał Mirosław Kufel z Bydgoszczy. Najlepszym wystawcą w kategorii rękodzieło artystyczne został Jerzy Krakowiak z Trzcińca (gmina Białe Błota), za kompozycje z suszonych kwiatów. Wyróżnienie otrzymał Józef Dzieciątkowski Józef z miejscowości Czarnybród (gmina Grodziec) oraz Grzegorz Noga z Leszna. Joanna Szewczyk z Wólki Tanewskiej (województwo podkarpackie) otrzymała Puchar Wojewody Wielkopolskiego. Puchar Wójta Gminy Wierzbinek trafił do Piotra Staszaka z Brudzewa. Puchar Starosty Konińskiego odebrała Ewa Świątkowska-Papińska z firmy „Polskie Plecionkarstwo”, a Puchar Radnego Powiatowego Andrzeja Kłosowskiego – Grzegorz Stawicki z Synogaci (gmina Wierzbinek).

Dalszą cześć uroczystości rozpoczął koncert Gminnej Orkiestry Dętej, która jak co roku przygotowała na Targi Wierzby i Wikliny specjalny repertuar. Na scenie amfiteatru zaprezentował się także zespół „Echo Kujaw” oraz Kapela „Zza winkla”.

Podczas imprezy zorganizowano akcję charytatywną – zbiórkę pieniężną dla Amelii, która urodziła się z ciężką wadą serca. Placówka Terenowa KRUS w Koninie przeprowadziła konkurs testowy pt. „Pracuj bezpiecznie w gospodarstwie rolnym”.

Główną atrakcją wieczoru był koncert zespołu Akcent. Wokalista Zenek Martyniuk przyciągnął do Wierzbinka tłumy fanów. Publiczność znakomicie się bawiła w rytmie jego największych przebojów. Wokalista zaśpiewał m.in. utwór „Przez Twe oczy zielone”, którym porwał publiczność do wspólnego śpiewu i tańca.

Targi Wierzby i Wikliny zakończyły się zabawą taneczną. I zaproszeniem na przyszłoroczną, jubileuszową edycję.