WIERZBINEK. Rzymianie w Sadlnie, czyli Narodowe Czytanie Henryka Sienkiewicza

3 września w ponad 2 200 miejscach w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza przeczytała Para Prezydencka. Andrzej Duda podkreślił wówczas, że jest to „bardzo ludzka” powieść. Powiedział: – Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo. Jednak najważniejsze w tej książce, zdaniem prezydenta, jest zwycięstwo dobra nad złem: – To ujmuje nasze serca i to zawsze wlewa otuchę – mówił.

21 września do akcji Narodowego Czytania “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza włączyła się Szkoła Podstawowa w Sadlnie. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania utworu pt.”Quo vadis, Domine” w wykonaniu Michała Bajora. Zaproszeni goście: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku Małgorzata Kozicka, nauczycielka Anna Jaskulska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Zakrzewku Mariusz Kubiak oraz dyrektor Gminnego Przedszkola w Wierzbinku Jolanta Radzimska odczytali wybrane fragmenty tego dzieła. Zebrani wysłuchali opowieści o Winicjuszu, który dowiaduje się, czym był znak ryby dla chrześcijan, o fałszywie oskarżanych chrześcijanach i chrzcie patrycjusza Marka Winicjusza, o płonącym Rzymie oraz o tym, co oznaczają słowa ,,Quo vadis”.

Ponadto uczniowie klasy VI, przebrani w tradycyjne stroje Rzymian, przybliżyli wszystkim słuchaczom postać Henryka Sienkiewicza oraz ideę wspólnego czytania rozpoczętą w 2012 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. W trakcie spotkania można było również zapoznać się z innymi dziełami naszego wybitnego pisarza, oglądając wystawkę z jego powieściami oraz prezentację multimedialną poświęconą “Quo vadis”.

Uczniowie podziękowali zaproszonym gościom za podjęty trud i podzielenie się z nimi pasją czytania książek, nagradzając ich brawami.

Agnieszka Woźniak