STARE MIASTO. Biesiada Rodzinna w Żdżarach 2017

2

24 czerwca w Żdżarach odbyła się Biesiada Rodzinna pod hasłem: ,,Bądź sobą, żyj ekologicznie i zdrowo”. Jej celem była zabawa w gronie najbliższych, wspólne spędzenie wolnego czasu, integracja ponadpokoleniowa, zdrowa rywalizacja sportowa oraz propagowanie zachowań i postaw prozdrowotnych w rodzinach.

Oficjalnego otwarcia imprezy dokonała Beata Białas – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Miry Stanisławskiej-Meysztowicz w Żdżarach, wraz z przewodniczącą Rady Rodziców Marzeną Kozłowską. Powitały one zaproszonych gości, wśród których byli: patronka szkoły Mira Stanisławska-Meysztowicz, wójt gminy Stare Miasto Ryszard Nawrocki, zastępca wójta Dariusz Puchała, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Stare Miasto im. prof. Joanny Papuzińskiej Jacek Matusiak, radny wsi Żdżary Lesław Wejman, sołtys wsi Żdżary Wojciech Wojciechowski, przedstawiciele straży OSP w Żdżarach, a także wielu innych gości i sponsorów tego wydarzenia.

Festyn rozpoczął się piosenką ekologiczną ,,Moja planeta” w wykonaniu uczennicy tutejszej szkoły. Kolejną częścią programu były występy zaproszonego zespołu Lawina z Liśca Wielkiego, grupy tanecznej Koloryt ze szkoły w Żdżarach, wokalistek szkoły wokalno-aktorskiej FAMA. Piosenki zaśpiewały także uczennice z klasy drugiej i szóstej Szkoły Podstawowej w Żdżarach. Występy były przeplatane różnego rodzaju konkursami ekologicznymi i konkurencjami sportowymi. Odbył się także bardzo widowiskowy pokaz sztuk walki w wykonaniu klubu sportowego z Konina. Następną częścią programu była prezentacja motocykli i krótka charakterystyka klubu motocyklistów Memento Mori z Konina. Motocykliści wozili chętne dzieci wokół boiska szkolnego.

Jak co roku na festynie gościły panie z Kół Gospodyń z Liśca Małego, Żychlina, Krągoli, Janowic i Żdżar. Prezentowały one wyroby kulinarne z potrawami regionalnymi, którymi można się było częstować. Stoły oceniło jury, po czym rozstrzygnięto wszystkie konkursy, za które wręczono drobne upominki. Na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka „ pod chmurką”, która cieszyła się wielką popularnością.

Do współpracy przy organizacji Biesiady Rodzinnej w  Żdżarach udało się zaprosić wielu partnerów, takich jak: Restauracja Mc Donald’s – Ferio, Greinplast – Hurtownia Materiałów Budowlanych z Konina, Hurtownia Kwiatów JUSTMARK z Żychlina, GKRPA w Starym Mieście, Biblioteka Gminna w Starym Mieście – sponsor główny oraz współorganizator, Rada Rodziców, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej im. Miry Stanisławskiej-Meysztowicz w Żdżarach, Lesław Wejman, Wojciech Wojciechowski, Wojciech Lebiedziński, Koła Gospodyń Wiejskich Krągola I, Żychlin, Janowice, Lisiec Mały i Żdżary oraz mieszkańcy wsi Żdżary. To dzięki szeroko zakrojonej z Nimi współpracy święto zyskało swój jedyny, niepowtarzalny, rodzinny klimat.

(Gmina Stare Miasto)