STARE MIASTO. 29. spotkanie w ramach dziedzictwa kulturowego

W weekend Biblioteka po raz kolejny zorganizowała warsztaty w ramach dziedzictwa kulturowego. Tym razem tematem przewodnim były tradycje wielkanocne. W sobotę panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Stare Miasto uczestniczyły w warsztatach tradycyjnego zdobienia jaj metodą batikową prowadzonych przez Stanisławę Radke – instruktora z Muzeum w Turku. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się m.in., czym jest batik, poznali metody i historię zdobienia pisanek w Polsce, na końcu wykonali pisanki metodą batikową własnego projektu.

W niedzielę odbyło się spotkanie podsumowujące warsztaty, gdzie można było podziwiać efekty pracy uczestniczek warsztatów. Zgromadzona w tym dniu publiczność uczestniczyła we wspaniałej uczcie muzycznej przygotowanej przez organizatorów. Nowy kompozycjami pochwaliła się Orkiestra Staromiejska wspierana przez znakomitą wokalistkę Jolantę Kowalczyk. Zachwyt publiczności wywołał utwór pt: „Maszyna do pisania”, wykonany z prawdziwą wirtuozerią przez Michała Przybylskiego na …. zabytkowej maszynie do pisania.

Wspaniałymi umiejętnościami wokalnymi popisali się również młodzi artyści ze szkoły wokalno-aktorskiej FAMA z Konina: Weronika Klamrzyńska, Iga Brzezińska, Karolina Pietrzykowska, Monika Janicka oraz Krzysztof Miętkiewicz. Rockowe brzmienie i ogromna energia wokalistów wywołały burze oklasków publiczności

Po zakończeniu programu artystycznego przyszedł czas na podsumowanie sobotnich warsztatów i podziwianie wielkanocnych jaj. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich  z Barczygłowa, Główiewa, Janowic, Rumina, Starego Miasta, Żychlina, Żdżar, Liśca Wielkiego, Liśca Małego, Krągoli, Krągoli Pierwszej, Modły Królewskiej zostały nagrodzone gromkimi brawami i upominkami.

Iwona Janiak