ŚLESIN. Druga ofiara kąpieli w Jeziorze Licheńskim

19 sierpnia tuż po godz. 9.00 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Koninie otrzymało zgłoszenie o zaginięciu mężczyzny w Jeziorze Licheńskim. Dyżurny SKKM natychmiast zadysponował do zdarzenia Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wodno–Nurkowego z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej Nr 2 w Koninie, strażaków z Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej Nr 1 w Koninie oraz druhów z OSP Licheń Stary wraz z łodziami ratowniczymi.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na poszukiwaniu osoby w miejscu wskazanym przez świadków. Mężczyzna został odnaleziony oraz wydobyty na brzeg. Strażacy niezwłocznie przystąpili do resuscytacji. Niestety, przybyły na miejsce zdarzenia lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon mężczyzny.

Konińscy strażacy apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek podczas wypoczynku nad wodą.


Rady dla wypoczywających nad wodą:

  1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR.
  2. Nie wolno korzystać z kąpieli w stawach, na żwirowiskach lub w rzekach.
  3. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
  4. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.

tekst: kpt. Sebastian Andrzejewski, zdjęcie: JRG Nr 1